"Mehmet Şimşek, Kavcıoğlu'nun atamasını Resmî Gazete'den öğrenmiş"

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yakın çevresine, BDDK Başkanlığı'na Şahap Kavcıoğlu'nun atanmasını Resmî Gazete'den öğrendiğini söylediği öne sürüldü.

Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanı olmasının ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı’na Şahap Kavcıoğlu’nun yerine Hafize Gaye Erkan atandı. Kavcıoğlu ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanlığı’na getirildi.

10 Haber yazarı Erdal Sağlam, bugünkü “Bomba kulis: Kavcıoğlu atamasını Resmî Gazete’den öğrenmiş” başlıklı Kavcıoğlu’nun BDDK başkanlığına atanması Şimşek için sürpriz oldu. İddiaya göre morali bozuk olan Şimşek’in atamayı soran yakınlarına, durumu Resmî Gazete’den öğrendiğini söyledi.

“ATAMA ŞİMŞEK’E SORULMADAN YAPILDI”

Sağlam, “Beraber çalışabileceği çok sayıda isim sunmasına rağmen, bu isimlerin dışında Kavcıoğlu’nun atanması, kendisine sorulmadan yapılması, doğal olarak Şimşek’in moralini bozmuş” diye yazdı.

İddiaya göre Kavcıoğlu’nun ataması basit bir karar değil bundan sonra ekonomi yönetiminde çıkacak ihtilafların da bir göstergesi.

ŞİMŞEK’İN LİSTESİNDE KAVCIOĞLU YOKTU

Şimşek’in BDDK başkanlığına atanacak kişi konusunda AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çok sayıda ismin yer aldığı bir liste sunduğu ama Kavcıoğlu isminin bu listede yer almadığını öğrenildi.

Ekonomistler, Kavcıoğlu’nun ‘gölge bakan’ gibi oyunda tutulduğunu ve Mehmet Şimşek’in markaj altına alındığı yorumu yapmıştı.