Prof. Dr. Naci Görür'den İstanbul depremi uyarısı: 2.5 milyon risk altında

Prof. Dr. Naci Görür beklenen olası İstanbul depremine ilişkin yaklaşık 2.5 milyon kişinin risk altında olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Naci Görür'den İstanbul depremi uyarısı: 2.5 milyon risk altında

Habertürk canlı yayınına konuk olan deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür depremle ilgili uyarılarda bulundu. ‘Yerel ve merkezi yönetimlere yalvardık’ diyen Görür şu ifadeleri kullandı:

“İstanbul’da beklenen deprem 7.2 ila 7.6 arasında değişiyor. O kesin. Bilimsel çalışmalar bunu gösteriyor. Bu deprem olursa 6 Şubat’taki depremden daha büyük zarar verir. Bunu bakanımız da açıkladı. Sokak başında iki ev yıkılırsa orayı unutun. Ne yardım götürebilirsin ne de kurtarabilirsiniz. Bakan belki bazı şeyleri net söyleyemez lakin biz bilim insanıyız net söyleriz. 600 bin konut yani siz isterseniz her konutta 4 kişi düşünün daire gibi düşünün. 4 kişiden 2.5 milyon insan ölümle burun buruna kalır. Vereceğimiz can kaybı inanılmaz boyutta olur. Bir depremde bu kadar insanın ölmesi Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışmıyor. Bu işi ciddiye almak lazım. Nitekim Sayın Bakan da en ciddi konuşan ve doğruları salt söyleyen bakan olarak gördüm.”