Şırnak’ta seçmeli ders dayatması

Şenbayram “ "Seçmeli ders seçilirken nasıl seçilmesi gerektiği noktasında daha önce çok defa çağrılarda bulunduk. Bilimsel, laik ve anadilde eğitimin esas alındığı bir şekilde seçimlerin yapılmasını vurguladık. Ancak son zamanlarda Şırnak’ta Milli Eğitim İl Müdürlüğü, tüm okul müdürlerine ve idarecilere çağrıda bulunarak, sadece belirli derslerin seçilmesi gerektiğini dayatmıştır” dedi.

Şırnak’ta seçmeli ders dayatması

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2023-2024 eğitim döneminde okutulacak seçmeli ders tercih süresi 10 Şubat’ta sona erecek. 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11’inci sınıflar için geçerli seçmeli dersler için başvurular sürerken, Şırnak ve ilçelerinde öğrencilere sadece “Kur’an’ Kerim”, “Peygamberimizin Hayatı” ve “Temel Dini Bilgiler” derslerinin dayatıldığı öğrenildi. Konuya dair birçok öğrenci velisi, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Şırnak Şubesi’ne başvurdu.

Şube yöneticilerinden Adnan Şenbayram “ “Seçmeli ders seçilirken nasıl seçilmesi gerektiği noktasında daha önce çok defa çağrılarda bulunduk. Bilimsel, laik ve anadilde eğitimin esas alındığı bir şekilde seçimlerin yapılmasını vurguladık. Ancak son zamanlarda Şırnak’ta Milli Eğitim İl Müdürlüğü, tüm okul müdürlerine ve idarecilere çağrıda bulunarak, sadece belirli derslerin seçilmesi gerektiğini dayatmıştır” dedi.

Milli Eğitim Müdürlüğü’nün belirli derslerin seçimi için okul idarecilerine dayatmada bulunduğunu kaydeden Şenbayram, şöyle devam etti: “Cizre, İdil, Silopi ve Beytüşşebap’tan veliler bizlere ulaştı. Veliler, ‘öğrencilerimizin ihtiyaçları dikkate alınmadan, okul idareleri tarafından belirli seçmeli ders formu hazırlanmış ve bu formlarda sadece 3 ders seçeneği var. Bu 3 ders öğrenciye danışılmadan işaretlenmiş ve bize sadece bunu imzalayın’ dedi. Veliler, bunu kabul etmediklerini söyledi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, herhangi bir resmi yazı olmamasına rağmen belirli 3 dersin seçilmesi için okul idarelerine ciddi anlamda baskı uygulamıştır. Birçok okul idarecisi de sendikamıza ulaştı. İdareciler, ‘Milli Eğitim Müdürlüğünün bize dayatmasını uygulamak zorundayız, uygulamadığımızda onlarla karşı karşıya kalacağız’ diyor. Eğitim Sen olarak bir komisyon kurup, belirli okullara da gittik. Okul idarecilerine, ‘Bu durum aykırıdır, uygulama ise suça ortak olmaktır, biz bu suça ortak olmak zorunda değiliz’ uyarısında bulunduk.”

Şenbayram, öğrencilerin istedikleri dersleri seçme hakkına sahip olduğuna işaret ederek, “Öğrenciyi bu şekilde laik eğitimden, bilimsel eğitimden uzak tutarak, belirli derslere yönlendirmeye çalışıyorlar. Bir öğrencinin resim veya Kuran veya kendi anadilinde eğitime ihtiyacı varsa, velisiyle karar vermelidir. Hangi ders onun ihtiyacını karşılıyorsa bırakın onu seçsin. Eğer bu şekilde devam ederse Şırnak Barosu ve İnsan Hakları Derneği (İHD) ile birlikte her türlü hukuki süreci başlatacağımızı duyuruyoruz” diye kaydetti.