Sosyalist Liseliler okullarına sahip çıkıyor: Liselerimiz İHH’nin Arka Bahçesi Olamaz!

Sosyalist Liseliler, İHH'nin liselerde para toplamasına karşı açıklama yaptı.

Sosyalist Liseliler okullarına sahip çıkıyor: Liselerimiz İHH’nin Arka Bahçesi Olamaz!

Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan Akdere Anadolu Lisesi’nde okul kermesinden toplanan paraların, İslamcı kimliği ile bilinen İnsani Yardım Vakfı’na (İHH) teslim edildiği öğrenilmişti.

Paranın insani yardım için toplandığını bildiklerini ancak İHH ortaklığını bilmediklerini iddia eden veliler, yaşananlara tepki göstermişti.

22 Kasım’da düzenlenen ve öğrencilerin harçlıkları ile aldıkları hazır kek, kurabiyelerin yanı sıra velilerin evde yaptıkları hamur işi ve sarma gibi yiyeceklerin satıldığı kermesten 11 bin 500 TL para toplandı. Toplanan para, öğretmenler odasında sayılarak İHH’den gelen yetkililere verildi. İHH yetkilileri, bağışçının Akdere Anadolu Lisesi olduğunu belirterek bir makbuz düzenledi.

Konuya tepki gösteren Sosyalist Liseliler bir açıklama yayınladı. Açıklama şu şekilde:

Liselerimiz İHH’nin arka bahçesi olamaz!

Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan Akdere Anadolu Lisesi’nde toplanan 11 bin 500 TL’nin İnsani Yardım Vakfı’na (İHH) teslim edildiği öğrenildi. Paranın “Yetim çocuklar için” toplandığı bilgisinin kendilerine verildiğini belirten veliler, “Paranın, İHH aracılığıyla Filistin’e gideceğini öğrendik. Filistin’de yaşananlara kayıtsız kalmamız elbette mümkün değil. Ancak aracı olacak tek kurum İHH midir?”  diyerek tepki gösterdi.

İHH ve birçok dini yapılanma, MEB ile imzalanan protokoller kapsamında yıllardır çeşitli projeler üzerinden binlerce okuldan para topluyor. Öğrenci ve velilerden toplanan paralar AKP işbirlikçisi gerici örgütlere aktarılırken temel eğitim kurumları hijyen malzemelerine, ders materyallerine; öğrenciler ise bir öğün ücretsiz yemeğe bile erişemiyor. MEB’in tarikatlara teslim edilmesinin sonucu; eşit, laik ve bilimsel eğitim tasfiye edilirken öğrencilerin hem maddi hem de manevi olarak sömürülmesine varıyor.

Buradan bir kez daha sesleniyoruz: Okullarımızda gericilere, tarikatlara, imamlara geçit vermeyeceğiz! Okullarımız sizin arka bahçeniz değil, halkın emeğiyle aydınlık nesiller yetiştirmek için var ettiği kurumlardır. Tüm liseli sıra arkadaşlarımızı ilericilk kavgasını yükseltmeye, örgütlenmeye ve mücadele etmeye çağırıyoruz.