Tahliyeden sonra gündeme geldi: Ogün Samast hakkında FETÖ iddianamesi

Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın ‘silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ suçundan 7 yıl 6 aydan 12 yıla kadar hapsi istendi.

Tahliyeden sonra gündeme geldi: Ogün Samast hakkında FETÖ iddianamesi

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve BirGün yazarı Hrant Dink’i 19 Ocak 2007’de gazete binasının önünde düzenlediği silahlı saldırıda öldüren Ogün Samast, şubat ayında nakledildiği Bolu F Tipi cezaevinden koşullu salıverilme kapsamında tahliye edilmişti.

Samast hakkında İstanbul başsavcılığınca hazırlanan yeni iddianamede Arat, Delal, Hasrof, Rahil Dink ve Sera Dink Nazarıan müşteki olarak yer alırken, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin suç duyurusunda bulunduğu kaydedildi.

Ogün Samast hakkında FETÖ/PYD silahlı terör örgütü üyesi olduğuna ilişkin somut delil elde edilemediği ifade edilen iddianamede, Samast hakkında ele geçirilen bir kısım delillerin örgütün yönetici ve üyeleriyle belli bir irtibatının olduğunu, bu irtibatla şüpheliler Tuncay Uzundal, Zeynel Abidin Yavuz, Erhan Tuncel, Yasin Hayal, Ersin Yolcu ve Ahmet İskender’le birlikte Samast’ın Hrant Dink cinayetini işlerken ve sonrasında örgütün çıkar ve amaçları doğrultusunda hareket ettiğini ortaya koyduğu anlatıldı.

Hayal’in ‘suç örgütü yöneticisi olmak’, Tuncel ve Samast’ın ise ‘suç örgütü üyesi olmak’ suçundan ceza aldıkları ifade edilen iddianamede Samast’ın 5 Aralık 2014’te savcılıkta verdiği ifadeye de verilerek, şunları kaydettiği aktarıldı:

”Mektupta yazdığım gibi Yasin önce beni Erhan Tuncel’in evine götürdü. Ben evde bilgisayarda oyun oynuyordum. O sırada benim bulunduğum yerin üç metre arkasında mutfak bölümü vardı, mutfağın kapısı açıktı. Erhan’la Yasin konuşuyordu. Ben de kulak misafiri oldum. Erhan’ın “Ramazan Akyürek ve Fuat müdür” diye konuştuğunu duyunca döndüm dinledim. Yasin “O zaman sırtımız sağlam” dedi. Evden çıkınca Yasin’e “Ben Ramazan Akyürek’i tanıyorum. İsmen de tanıyorum Trabzon’da müdürlük yaptı biliyorum ama Fuat müdür kim?” diye sordum. Yasin de bana, “Erhan’ın tanıdıkları, biz bu işi öteki çocuğa yaptıracaktık. Çocuk vazgeçti, Erhan onlardan referans almış Ramazan müdür hatta İstanbul emniyet amiri bile biliyor ama arkanızda hepsi, düşün, büyük kahraman olacaksın, cayarsan fena olur yakarım seni” dedi. Ben de önce dediğim gibi tekrar “peki” dedim. Ben Yasin’e “Olay nasıl olacak?” dedim Yasin de bana “Direkt olarak vuracaksın, bu şekilde imzanız olacak” dedi. Ayrıca bana bayrak verdi otobüsten Trabzon’a dönerken “Samsun’dan seni alacaklar, eğer burada alınırsan Ramazan müdür açığa çıkar” dedi.

Samast’ın ‘suça sürüklenen çocuk’ olarak yer aldığı iddianamede, Samast’ın ‘silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte silahlı terör örgütü adına suç işlemek’ suçundan 7 yıl 6 aydan 12 yıla kadar hapsi istendi.

İddianame, incelenmek üzere İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemes’ine gönderildi.