TKH: Asgari ücret tartışmaları oyundan ibarettir

"AKP iktidarının temsilcileri ve patron örgütleri tarafından 'emekçiye bayram hediyesi' olarak pazarlanan yeni asgari ücret tartışmaları sermaye sınıfının ve temsilcisi iktidarının işçilere karşı oynadığı bir oyundan ibarettir."

TKH: Asgari ücret tartışmaları oyundan ibarettir

Türkiye Komünist Hareketi (TKH) asgari ücrete yapılan ara zamma ilişkin bir açıklama yayımladı. Açıklamada “Emeğiyle geçinenlerin hakkı bu değildir. Asgari ücret tartışmalarına nokta koyulmasının yolu ülkemizi sömüren para babalarını, kan emici emperyalist sermayeyi ve onların işbirlikçisi iktidarları başımızdan defetmekten geçmektedir.” denildi.

“Asgari ücret tartışmaları oyundan ibarettir” başlığıyla yayımlanan açıklamada şunlar kaydedildi:

“İki yıldır Aralık ayında asgari ücrete yapılan zammın Temmuz ayında düzeltilmesi adı altında ülkemiz işçileri açlığa ve yoksulluğa mahkum edilerek tam anlamıyla bir oyun oynanmaktadır.

Bugün yapılan açıklama ile birlikte asgari ücretin 11 bin 402 lira olacağı ilan edilmiştir. AKP iktidarının temsilcileri ve patron örgütleri tarafından ’emekçiye bayram hediyesi’ olarak pazarlanan yeni asgari ücret tartışmaları sermaye sınıfının ve temsilcisi iktidarının işçilere karşı oynadığı bir oyundan ibarettir.

Rakamlar çok açıktır. TÜRK-İş tarafından Mayıs ayında yapılan araştırmaya göre ülkemizde dört kişilik bir aile için tespit edilen açlık sınırı 10 bin 362, yoksulluk sınırı ise 33 bin 752 TL’dir.

Aylardır süren yüksek enflasyon rakamları, TL’nin değer kaybı, alım gücünde yaşanan gerileme ve emekçilerin yaşadığı yoksullaşma hesaba katıldığında, AKP iktidarının, patron örgütleri ve yandaş sendikalar ile el ele vererek açıkladığı asgari ücret rakamı ile halkımızla dalga geçildiği çok açıktır.

Benzeri şekilde asgari ücret tartışmaları sürerken TÜİK tarafından bir işçinin asgari geçim tutarının açıklanmamış olması da oynanan oyunun bir diğer tarafını göstermektedir. Sermaye iktidarı emekçileri kuşa çevrilmiş bir ücrete talim ettirmekte, asgari ücret adı altında aslında ülkemizdeki ortalama ücret açıklanmaktadır.

İki yıldır Temmuz ayında asgari ücrette yapılan artışlar lütuf değildir olamaz. Bir yılda asgari ücrete yüzde 107 zam yaptık diyerek günü kurtarmaya çalışan patronlar, AKP ve sermaye devleti örneğin son bir yılda kıymaya yüzde 122, benzine ise yüzde 167 zam geldiğini hasıraltı etmeye çalışsalar da nafile.

Güçlü devlet diyen ama aslında emekçiyi enflasyona ve dışa bağımlı ekonomiye ezdirip kendi gemisini yürütenlerin yalanları bunlarla da sınırlı değil. Bugün asgari ücretin 500 dolar seviyesinde tutuluyor olması ülkemizdeki sömürünün makyajlanmaya çalışılmasından başka bir şey değildir. Çünkü Türk Lirası başta dolar ve Euro olmak üzere yabancı paralar karşısında değer kaybetmiştir. “Asgari ücreti 500 dolar seviyesine tutuyoruz” denilerek ortaya atılan yalan, Türkiye işçi sınıfının patronlar ve işbirlikçi iktidar tarafından yoksullukta eşitlenmeye çalışılmasından başka bir şey değildir.

Emeğiyle geçinenlerin hakkı bu değildir. Asgari ücret tartışmalarına nokta koyulmasının yolu ülkemizi sömüren para babalarını, kan emici emperyalist sermayeyi ve onların işbirlikçisi iktidarları başımızdan defetmekten geçmektedir.

Amacımız ve kurtuluş yolumuz insanca bir yaşam ve eşitlikçi bir düzen mücadelesinden geçmektedir.

Asgari ya da ortalama değil insanca bir yaşam istiyoruz! “