Emniyette kriz: Ayhan Bora Kaplan soruşturması kapsamında dört gözaltı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ayhan Bora Kaplan soruşturması kapsamında Ankara Emniyeti'nde açığa alınan 4 emniyet görevlisinin gözaltında olduğunu duyurdu.

Emniyette kriz: Ayhan Bora Kaplan soruşturması kapsamında dört gözaltı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında kapsamında üç emniyet müdürü ve bir polis memurunun gözaltına alındığını duyurdu.

Ayhan Bora Kaplan davasında gizli tanık Serdar Sertçelik’in açıklamaları üzerine soruşturma başlatılmış, dört polis görevden uzaklaştırılmıştı.

BAŞSAVCILIKTAN AÇIKLAMA GELDİ

Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında Ankara Emniyeti’nde açığa alınan ve evlerinde arama yapılan üç emniyet müdürünün ifadeye çağrılmasının ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan açıklama geldi.

GİZLİ TANIĞIN İFADESİ BAZ ALINDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, “Gizli tanık S.S.’nin ifadesinde geçen iddialarla ilgili Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görev yapan dört kamu görevlisi hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca gözaltı kararı verilmiş olup, gözaltı kararı icra edilmiştir, soruşturma işlemleri titizlikle yürütülmektedir” denildi.

NE OLMUŞTU?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Kaçakçılık ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca yürütülen ve kamuoyunda Ayhan Bora Kaplan suç örgütü olarak bilinen silahlı suç örgütü ile ilgili soruşturma kapsamında, hakkında müebbet hapis istemiyle dava açılan firari sanık Serdar Sertçelik’in medyaya yansıyan ses videoları ve ses kayıtlarıyla ilgili soruşturma başlatılmıştı.

Şüpheli 3 emniyet görevlisi hakkında “suç işlemek için anlaşmak”, “adil yargılamayı ve tanığı etkilemeye teşebbüs”, “görevi kötüye kullanma” ve “suçluyu kayırma” suçlarından devam eden soruşturmada, şüphelilerin ikametlerinde dijital materyallere el konulması amacıyla 13 Mayıs’ta arama yapılmıştı.

Ayrıca soruşturma hakkında kısıtlama kararı alındı.