Halil Yeni Maltepe Nâzım Hikmet Kültür Kafe'de şiir severlerle buluşuyor

Gazetemiz konuk yazarlarından Halil Yeni’nin ‘’Bu Fırtına Geçene Kadar’’ adlı şiir kitabı, ikinci baskısıyla Armoni Yayınları tarafından yayımlanarak raflardaki yerini aldı. Yeni, kitabının İstanbul’daki ilk söyleşi ve imza gününü 8 Haziran Cumartesi, saat: 17.00’da Maltepe Nâzım Hikmet Kültür Kafede gerçekleştirecek.

Halil Yeni Maltepe Nâzım Hikmet Kültür Kafe'de şiir severlerle buluşuyor

Uzun yıllardır emek kenti Kocaeli’nde yaptığı kültür sanat çalışmaları ile tanınan Halil Yeni’nin ikinci şiir kitabı ‘’Bu Fırtına Geçene Kadar’’ Armoni Yayınları tarafından yayımlanarak okurlarla buluşmaya başladı. 2017 yılında çıkan ‘’Zamansız Ölümler Ülkesi’’ kitabıyla yaşanmış insan hikâyelerini konu alan ve yazdıklarıyla geçmişin toplumsal yaralarını unutturmamaya çalışan Yeni, son kitabında okurların karşısına şiirle çıkıyor. Şiirlerinde yaşamın izini süren Yeni, her bitişten yeni bir başlangıç yaratmaya çalışarak, toplumu ‘’kabullenmeye’’ değil, ‘’değiştirmeye’’ çağırıyor.

“HER DAİM DİRİLİĞİNİ KORUYAN UMUT”

Halil Yeni, yaptığı çalışmalarla işçileri, edebiyatın sadece konusu değil, üreticisi olmaya da davet ederken kitap tanıtım yazısını kaleme alan Şair Cafer Yıldırım, Yeni’nin şiiri için şunları söylüyor. “Halil Yeni’nin şiirinde beni en fazla cezbeden, her daim diriliğini koruyan umut oldu. Genelde son dönem Türk şiirinde, özelde toplumcu gerçekçi şiirde uzun yıllardır varlığını sürdüren umut yitimine onun şiirinin hiçbir dizesinde rastlamadım.”

SÖYLEŞİ VE İMZA GÜNÜ

Halil Yeni ‘’Bu Fırtına Geçene Kadar’’ adlı kitabının İstanbul’daki ilk söyleşi ve imza gününü 8 Haziran Cumartesi, saat: 17.00’da Maltepe Nâzım Hikmet Kültür Kafe’de gerçekleştirecek. Nâzım Hikmet’ten günümüze şairler, şiirler ve şiirlerden bestelenmiş ezgilerle toplumcu şiirin siyasi tarihinin de anlatılacağı söyleşiye katılımın yüksek olması bekleniyor.

HALİL YENİ KİMDİR?

Artvinli olan ve Kocaeli’de yaşayan Halil Yeni, 1986 yılında İzmit’te doğdu. Orta ve lise öğrenimini Gebze’de tamamladı. 2005 yılında Kocaeli Üniversitesi’nden mezun oldu. 2014 yılında “Fırtına Rüzgâr İçinde” adlı ilk şiir kitabı yayımlandı. Emekten yana gazete ve internet haber portallarında gönüllü muhabirlik ve yazarlık yaptı. Yazdığı bazı yazılar tiyatroya uyarlandı, oyunlaştırıldı. 2017 yılında ikinci kitabı “Zamansız Ölümler Ülkesi” yayımlandı. Şiirleri Güney Kültür, Yeni Gelen, Sanat ve Hayat, Ekin Sanat, Berfin Bahar, Önsöz gibi toplumcu dergilerde yayımlandı. Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Yazarlar Sendikası üyesi olan Halil Yeni, “9-6 yollarında” bir emekçi. İstanbul, Tuzla’da bir fabrikada çalışıyor. Şiir yazıyor. Gönüllü muhabirlik ve yazarlık dayanışmasına devam ediyor.