İngiltere'de İşçi Partisi lideri Starmer resmen göreve başladı

İngiltere'de yapılan genel seçimden büyük zaferle ayrılan İşçi Partisi'nin lideri Keir Starmer, Kral Charles tarafından resmen başbakan olarak atandı.

İngiltere'de İşçi Partisi lideri Starmer resmen göreve başladı

İngiltere’de yapılan erken genel seçimden büyük zaferle çıkan ve 14 yıllık Muhafazakâr Parti iktidarına son veren İşçi Partisi’nin lideri Keir Starmer, Buckingham Sarayı’nda Kral Charles tarafından resmen başbakan olarak atandı.

Buckingham Sarayı’nda Kral Charles ile görüşen Starmer, daha sonra Downing Street’teki başbakanlık konutuna geçecek.

Buckingham Sarayı da Keir Starmer’ın başbakan olarak atandığını doğruladı. Buckingham Sarayı’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Kral, bugün saygıdeğer milletvekili Sir Keir Starmer’ı huzuruna kabul etmiş ve kendisinden yeni bir yönetim oluşturmasını talep etmiştir. Sir Keir majestelerinin teklifini kabul etmiş, başbakan ve Hazine Birinci Lordu olarak atanması dolayısıyla el öpmüştür.”

İNGİLTERE’DEKİ SEÇİMLER

İngiltere’de dün yapılan erken genel seçimde İşçi Partisi ezici bir zafer kazandı. Resmi olmayan sonuçlara göre İşçi Partisi, 650 sandalyeli Avam Kamarası’nda 410 milletvekili kazandı. Böylece vekil sayısını 213 artırmayı başardı. 14 sene iktidarda kalan Muhafazakâr Parti’nin 368 olan milletvekili sayısı ise 119’a kadar geriledi. Muhafazakâr Parti’nin yaşadığı ağır seçim yenilgisinin ardından parti lideri ve başbakan Rishi Sunak istifa etti.