Tekirdağ’da mera ve tarım alanları yok edilecek

Akbelen Ormanı’nda kıyıma yol açan Limak Holding de alanda çalışma yürütmek için onay bekliyor. Onayın verilmesi durumunda Limak Çimento tamamı devlet ormanı olan 78.34 hektar büyüklüğündeki arazide maden ocağı işletecek.

Tekirdağ’da mera ve tarım alanları yok edilecek

Tekirdağ Saray ilçesindeki tarım ve mera arazilerine tehdit sürüyor. AKP iktidarının özelleştirdiği kurumlardan olan Türkiye Petrolleri, tamamı tarım arazisinden oluşan 15 bin metrekarelik alanda doğalgaz aramak için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvuruda bulunmuştu. Cumhuriyet’ten Şeyda Öztürk’ün haberine göre, Zülfikar Holding’in sahibi olduğu şirket, projesine onay aldı. Bu onayla birlikte bölgede 3 milyon 978 bin TL değerinde sondaj çalışması yapılarak bölgede doğalgaz aranacak. Projenin tanıtım dosyasında tarla sahibiyle beş yıllık kira mukavelesi imzalandığı belirtildi.

Benzer bir şekilde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü de aynı bölgedeki tarım arazilerine sınırı olan mera alanında maden işletmek için başvuruda bulundu. Çalışmalara onay verilmesi durumunda 99 bin 800 metrekarelik alanda kum ve çakıl madeni işletilecek. Proje için dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme şimdiki adıyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Ahmet Arslan 2018’de “Yakın zamanda yapım ihalesiyle ilgili süreçleri başlatmış olacağız” demişti. Ancak şimdiki Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, projenin 2028’de tamamlanacağını açıkladı.

İktidara yakınlığıyla bilinen ve Akbelen Ormanı’nda kıyıma yol açan Limak Holding de alanda çalışma yürütmek için onay bekliyor. Onayın verilmesi durumunda Limak Çimento tamamı devlet ormanı olan 78.34 hektar büyüklüğündeki arazide maden ocağı işletecek.