TİP'in CHP ile yaptığı pazarlığın detaylarını Özgür Özel açıkladı

Özgür Özel, Kocaeli Gebze İlçe Belediye Başkan Adayı olan Erkan Baş’ı parti olarak destekleyeceklerini açıkladı. TİP ile yapılan anlaşmada Kocaeli Büyükşehir ve diğer ilçelerde de TİP seçmeninin CHP’yi desteklemesi kararı alındığını söyledi.

TİP'in CHP ile yaptığı pazarlığın detaylarını Özgür Özel açıkladı

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı adayı belirleme süreciyle ilgili özeleştiri vermesini isteyen gazeteci İsmail Küçükkaya’ya, “CHP’nin içindeki demokratik tartışma ortamını bir gürültü gibi algılamamak lazım. Tartışma nereye kadar olur aday belirleme sürecinde olur geçer sonra herkes işine bakar. Şimdi işimize bakma sürecindeyiz. Hatay sürecini kötü yönettiğimizi düşünmüyorum” diye yanıt verdi.

Halk TV’de Yeni Bir Sabah programında açıklamalarda bulunan Özel, Hatay’la ilgili sözlerinin devamında, “Hatay yanlış yapamayacağımız bir yer. Hatay’da sadece siyaset yapmıyoruz. Hatay’ın travmasına anlayış gösteriyoruz. Hatay’ın bir duygusu var, siyaset o duyguları bir yerde yok sayma işi değil o duyguları doğru yönetme işi. Memleketim Manisa’da bir anket yaptık Hatay’da beş anket yaptık. Her şeyi anketlere bağlamak da doğru değil ama İzmir’e Manisa’ya bir heyet yolladık Hatay’a üç farklı heyet yolladık dördüncüsü de son kalan aday adaylarının hepsini genel merkezde ağırladık ilçe adayları için. Hatay Büyükşehir, Türkiye’de Hatay’ı aşan bir noktaya geldi. Hatay’da biz yüzde 20-30 oy alabiliyorken iki dönemdir Hatay’ı kazanan bir belediye başkanı var. Bizim yaptırdığımız bütün anketlerde CHP’nin gösterebileceği en iyi aday. Ben bu kararın bu kadar ince eleyip sık dokunmasını kötü süreç yönetimi olarak düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

Hatay’la ilgili anket sonuçlarını paylaşan Özel, şunları kaydetti:

“Ben en doğru kararı vermek isterim. Bunun yolu araştırmak soruşturmak. En doğru karar kendi kararın değildir. Sen Hatay’ı değiştirmek istiyorum deyip inat edersen belki dışarıdan çok başarılı bir lider verdi kararını kesti attı. Sen Hatay’ı kaybettikten sonra 1 Nisan’da, bir de işi zorlaştıran ne RTE Hataylıları tehdit ediyor. Ben o tehdit karşılığını bulmasın istiyorum. Ben yaptım birini aday geçtim, x kişisini atadım kimse bir şey demez. 1 Nisan’da seçim kaybedilince Erdoğan neyde başarılı olmuş olur? Hatay’ı tehdit etmesine Hatay’ı teslim etmiş olurum. Veriler Lütfü Bey’in bu işi başaracağını gösteriyor çok net. Eğer kazanmazsa ben de gerçekten çok üzülürüm. Bir AK parti oyu var bir CHP oyu var bir ölçtürüyoruz 3 puan geride çıkıyoruz bir ölçtürüyoruz 4 puan önde çıkıyoruz. Bu nasıl bir şey diyorum. Diyorlar ki, Hatay ölçüm yapılamaz durumda, Hatay’da duygular hâlâ travmatik. Bir grup kararsız ve muhalif grup var. O grup Hatay’ı AK Parti’ye vermek istemezse Hatay bizde. Bu grup ben oy vermiyorum ya da başka bir partiye oy verdiğinde AKP ile başa başız. Hatay’ı kaderi muhalif seçmenin elinde.”

TİP İLE ANLAŞMA

Özgür Özel, Kocaeli Gebze İlçe Belediye Başkan Adayı olan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş’ı parti olarak destekleyeceklerini açıkladı. TİP ile yapılan anlaşmada Kocaeli Büyükşehir ve diğer ilçelerde de TİP seçmeninin CHP’yi desteklemesi kararı alındığını söyledi.

Özel, “TİP’le şöyle bir çalışma yaptık. CHP ile kafa kafaya gittiği ve kaybettirme riski olan yerlerde aday göstermediler. Biz de bir işçi kenti olan Gebze’de ilçe belediyesinde Erkan Baş bir iddia koydu orada. Kendisini biz destekliyoruz orada ama Kocaeli Büyükşehir’de, ilçelerde ve TİP’in aday göstermediği, bizim için yarışmalı olan yerlerde TİP seçmeni bu Gebze jestine karşılık Cumhuriyet Halk Partisi’ne destek verecek” şeklinde konuştu.