Tuzla Piyade Okulu'ndaki Atatürk kavgası: Balyoz davasından yargılanan subaylar da tepki gösteren teğmenlere 'ihraç' dedi

Tuzla Piyade Okulu’nda Atatürk'ü savunan teğmenleri ihraç eden disiplin kurulunda, Balyoz davasında yargılanan 2 subayın bulunduğu öne sürüldü.

Tuzla Piyade Okulu'ndaki Atatürk kavgası: Balyoz davasından yargılanan subaylar da tepki gösteren teğmenlere 'ihraç' dedi

Tuzla Piyade Okulu’nda 10 Kasım töreninde yakasına Atatürk fotoğrafı takmak istemeyen teğmenler ile bu duruma tepki gösteren teğmenler arasında kavga çıkmıştı.

Atatürk fotoğrafı takmayan teğmen ve arkadaşlarının Kara Harp Okulu yıllarında alt devrelerini cemaat toplantılarına çağırdığı ortaya çıkmıştı.

Yargıya taşınan kavga hakkında disiplin soruşturması başlatan Milli Savunma Bakanlığı, Atatürk’ü savunanların da aralarında bulunduğu 7 teğmeni ihraç etti.

12 Punto yazarı Müyesser Yıldız, disiplin kurulunda Balyoz davasında yargılanan 2 subayın da teğmenlerin ihracı yönünde oy kullandığını duyurdu.

Müyesser Yıldız, köşe yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Benim asıl şaşırdığım ne, biliyor musunuz?

Öğrendiğim kadarıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığı Yüksek Disiplin Kurulu, teğmenlerin ihracına oy birliğiyle karar vermiş.

Eğer doğruysa, şaşırmamın sebebi şu:

Kurulda Balyoz kumpasına maruz kalmış ve yıllarca hapis yatmış iki isim var.

TSK’da tarikat-cemaat yapılanmalarının nasıl bir tehlike olduğunu en iyi onların bilmesi gerekir, değil mi?

Mutlaka biliyorlardır. İşte en azından onların, bu ihraç kararına muhalif kalması beklenmez mi?”

NE OLMUŞTU?

10 Kasım töreninde yakasına Atatürk fotoğrafı takmayan teğmenle buna tepki gösteren teğmen arasında kavga çıkmıştı. Teğmenler arasındaki tartışma ilerleyen günlerde de sürmüştü. 13 Kasım’da bazı teğmenler yakasına Atatürk fotoğrafı takmayan teğmenlerin kaldığı 405 numaralı koğuşun kapısına Atatürk posteri asmıştı. Atatürk posterine tepki gösteren teğmenlerle poster asan teğmenler arasında arbede yaşanmıştı.

Bu gelişmeler üzerine Kara Kuvvetleri Komutanlığı idari soruşturma başlatmıştı. Disiplin Soruşturma Heyeti’nin 5 Aralık’ta hazırladığı raporla yakasına Atatürk fotoğrafı takmayanlara tepki gösteren dört teğmenin ihracı istenmişti. Disiplin Soruşturma Heyeti 405 numaralı koğuşta kalan üç teğmenin de ihracını talep etmişti. Teğmenlerden sorumlu alay komutanı albayla bölük komutanı bir üsteğmen de yaşanan olaydan sonra görevden uzaklaştırılmıştı.