"AB, Türkiye'nin insafına kaldı"

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa Birliği'nin Türkiye'nin insafına kaldığını ve bunun "iyi" bir durum olmadığını söyledi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin insafına kaldığını ve bunun “iyi” bir durum olmadığını söyledi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, sığınmacı krizi sebebiyle Avrupa Birliği’nin güvenliğinin Türkiye’nin “insafına kaldığını” söyledi. Türkiye’nin AB içinde olmadığını hatırlatan Orban, AB’nin güvenliğinin AB dışı bir güce bağlı olmasının “asla iyi bir durum olamayacağını” söyledi.

Wirtschaftswoche’ye konuşan Orban, AB’nin Türkiye stratejisini koşullu olarak kabul ettiklerini söyleyerek, “bir kıta kendisini savunma becerisine sahip olmalı” dedi.

AB’nin Türkiye’ye 3 milyar avro ödeyeceğini de hatırlatan Macaristan Başbakanı, bu ödemelerin tekrarlanabileceğini ve sonunun ne zaman geleceğini bilemeyeceklerini söyledi.

Orban, kendilerine sığınmacılara karşı tavırlarından dolayı tepki gösterilmemesi gerektiğini, coğrafi konumları nedeniyle sınırları korumak zorunda olanın kendileri olduğunu öne sürdü.