AB'den Nazilere ödül gibi konferans! Komünistlerden sert tepki geldi

Estonya Avrupa Birliği Konseyi Başkanlığı’nın, Estonya’nın Tallinn şehrinde organize ettiği etkinlik kapsamında “Avrupa Komünizm ve Nazizm Kurbanlarını Anma Günü Uluslararası Konferansı” düzenlendi. “Avrupa Komünizm ve Nazizm Kurbanlarını Anma Günü Uluslararası Konferansı” öncesinde, 2009 yılında Avrupa Parlamentosu’nun aldığı bir kararla her yılın 23 Ağustos günü, Avrupa genelinde “totaliter ve otoriter rejimlerin kurbanlarını anma günü” olarak ilan edilmişti.... View Article

AB'den Nazilere ödül gibi konferans! Komünistlerden sert tepki geldi

Estonya Avrupa Birliği Konseyi Başkanlığı’nın, Estonya’nın Tallinn şehrinde organize ettiği etkinlik kapsamında “Avrupa Komünizm ve Nazizm Kurbanlarını Anma Günü Uluslararası Konferansı” düzenlendi.

“Avrupa Komünizm ve Nazizm Kurbanlarını Anma Günü Uluslararası Konferansı” öncesinde, 2009 yılında Avrupa Parlamentosu’nun aldığı bir kararla her yılın 23 Ağustos günü, Avrupa genelinde “totaliter ve otoriter rejimlerin kurbanlarını anma günü” olarak ilan edilmişti.

1991 yılında Sovyetler Birliği’nin çözülmesinin hemen ardından Estonya Komünist Partisi ve ülke genelinde komünizme ait sembollerin propaganda edilmesi yasaklanmıştı.

Öte yandan İkinci Dünya Savaşı sırasında Estonyalılardan oluşan, Nazi ordusuna bağlı 20. Waffen SS birliği ise devlet yetkilileri tarafından resmi olarak ‘kahraman’ ilan edilmiş durumda. Ayrıca, faşist gruplar ülkede elini kolunu sallayarak siyaset yapabiliyor.

1944 Waffen SS Birliği’nin kuruluşunu kutlayan Estonya’lı bir faşist

Avrupa Birliği ve NATO özellikle Doğu Avrupa ve Baltık ülkelerinde Sovyetler Birliği karşıtlığı ve anti komünizm konusunda ciddi bir propaganda faaliyeti yürütüyor. Bu faaliyetlerin birincil amacı ise başta Nazi rejimine karşı verilen ve komünistlerin öncülük ettiği büyük anti faşist mücadeleyi unutturmak.

Türkiye Komünist Hareketi (TKH) ise konuya dair bir açıklama yayınladı.

TKH: Komünistleri tarihten, bugünden ve gelecekten silemezsiniz!

Estonya Avrupa Birliği Konseyi Başkanlığı’nın, Estonya’nın Tallinn şehrinde organize ettiği etkinlik kapsamında 23 Ağustos çarşamba günü “Avrupa Komünizm ve Nazizm Kurbanlarını Anma Günü Uluslararası Konferansı” düzenleniyor. Düzenlenen bu konferansın amacı, kapitalizmin çıkarları doğrultusunda yeni bir tarih yazımı yapmak, başını komünistlerin çektiği ve Nazi rejiminin sonunu getiren büyük anti faşist mücadele gerçeğini halkların belleğinden silme girişimidir.

Avrupa Parlamentosu 2009 yılında aldığı bir karar çerçevesinde 23 Ağustos gününü Avrupa genelinde “totaliter ve otoriter rejimlerin kurbanlarını anma günü” ilan etti. Bu anma gününün altında yatan şey Nazizm ile komünizmi eşitleyerek, faşizmin suçlarını aklamaktan başka bir şey değildir.

Ukrayna’da sağ sektör faşistlerini destekleyen AB’nin bizzat kendisidir. Aynı AB’nin, Avrupa’nın diğer ülkelerinde de faşistlerle birlikte olduğu bilinen bir gerçektir. Ayrıca, Komünist Parti ve komünizm sembollerini yasaklayan Estonya devleti, Estonya’lılardan oluşan 20.Waffen SS birliğini kahraman ilan etmiş durumda.

Komünizm düşmanlığı yalnızca Estonya devletine veya Avrupa Birliği’ne özgü bir durum değil. Dünya üzerindeki bütün kapitalistler, sömürü düzeninin devamını sağlamak ve komünistleri karalamak için yalan ve iftiralara başvuruyor. Daha dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da ülkenin doğal kaynaklarının yağmalanıp yok edilmesine karşı çıkan komünistlerin vatansever olmadığını söyleyerek emperyalist ustalarından öğrendiklerini tekrar etti.

Komünistleri ne faşistler ile eşitleyebilirsiniz, ne yurtseverliklerini sorgulayabilirsiniz, ne de faşizmin yenilgisinde oynadıkları rolü tarih sayfalarından silebilirsiniz!

Türkiye Komünist Hareketi