HDP ve CHP'li vekiller hakkında fezleke hazırlandı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 12 HDP'li milletvekili hakkında "terör örgütü propagandası yapmak" ve 3 CHP'li milletvekili hakkında "Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçundan fezleke hazırladı.

HDP ve CHP'li vekiller hakkında fezleke hazırlandı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 12 HDP’li milletvekili hakkında “terör örgütü propagandası yapmak” ve 3 CHP’li milletvekili hakkında “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan fezleke hazırladı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı HDP’li vekillerden Ayhan Bilgen, Ayşe Acar Başaran, Alican Önlü, Berdan Öztürk, Bedia Özgökçe Ertan, Feleknas Uca, Filiz Keresteci, Kemal Bülbül, Meral Danış Beştaş, İmam Taşçıer, Nimetullah Erdoğmuş ve Pervin Buldan’ın konuşmalarını gerekçe göstererek ‘terör örgütü propagandası’ yaptıkları gerekçesiyle fezleke hazırladı.

Fezlekelere gerekçe olarak, ismi geçen vekillerin “Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Afrin bölgesinde PYD/YPG/PKK/KCK ve DEAŞ üyesi teröristleri etkisiz hale getirmek, bölge halkını terör örgütü üyelerinin baskı ve zulmünden kurtarmak amacıyla yürütülen Zeytin Dalı Harekatı aleyhinde açıklamalar ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ndeki konuşmaları” gösterildi.

CHP milletvekilleri Çetin Osman Budak, Erdin Bircan ve Aykut Erdoğdu hakkında ise “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan fezleke düzenlendi.

Anayasa’nın 83. maddesine istinaden milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması talebinde de bulunulan fezlekelerin, TBMM Başkanlığı’na sunulmak üzere Adalet Bakanlığı’na gönderildiği öğrenildi.