İplik fabrikası Fil Man'da işçiler greve başladı

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Fil Man İplik fabrikasında ilk toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma olmayınca grev başladı.

İplik fabrikası Fil Man'da işçiler greve başladı

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesindeki Filman Made iplik fabrikasında işçiler 3 Eylül Pazartesi günü greve çıktı. DİSK/Tekstil Sendikasının geçtiğimiz yıl örgütlendiği fabrikada 12 yıldır çalışanların bile asgari ücret aldığı, müdür ve ustabaşı baskılarının hat safhada olduğu fabrikada işçiler haklarını almak için şalteri indirdi.

İşçilerin yüzde 26 zam ve 3 ayda bir alınan yarım ikramiyelerin tam ikramiye olması talep ettiği ifade edildi. Görüşmelerde ikramiye talebinin kabul edildiği ancak işçilerin zam talebinde anlaşma sağlanamadığı için işçilerin greve çıktığı bildirildi.

DİSK Tekstil İşçileri Sendikası Genel Sekreteri Celal Aslan, “Hakkımızı alana kadar grev sürecek, işçiler olarak bu eylemde kararlıyız. ‘’ dedi. Aslan “Bugüne kadar krizlerin faturası hep işçiye kesilmiştir. Bu nedenle Fil Man Made işçisi de grev hakkını kullanarak buna bir ‘Dur’ demiştir. Hakkımızı alana kadar grev sürecek, işçiler olarak bu eylemde kararlıyız.’’ ifadelerini kullandı.

Uzun bir zamandır toplu sözleşme görüşmelerinin yapıldığı İtalyan sermayeli fabrikada 80 işçi çalışıyor. İtfaiye, pilot, askeri alanda kullanılan ısıya ve sürtünmeye dayanıklı su geçirmez iplik üreten fabrikada üretilen ürünlerin yüzde doksanı İtalya, İspanya, Avusturya gibi dış ülkelere ihracat ediliyor.