İstanbul'da yılbaşı önlemleri: Ağır tonajlı araçlar yasaklanıyor

2019'a girerken İstanbul'da alınacak güvenlik önlemleri açıklandı.

İstanbul'da yılbaşı önlemleri: Ağır tonajlı araçlar yasaklanıyor

2019’a girerken İstanbul’da alınacak güvenlik önlemleri açıklandı. Yılbaşı akşamı 39 bin polis ve bekçinin görev yapacağı kentte, Taksim ve çevresinde simitçi, piyangocu gibi sokak satıcısı kılığındaki sivil ekiplerinde aralarında bulunduğu 17 bin polis sabaha kadar çalışacak.

İstanbul’da alınan önlemler ve çalışmalarla ilgili Taksim’de açıklama yapıldı. Güven Timleri Şube Müdürü Zafer Baybaba’nın yaptığı açıklamada tedbirlerin ilk aşamasında son 1 hafta içerisinde düzenlenen operasyonlar kapsamında park ve bahçelerde, günübirlik evlerde uygulama yapıldığı belirtildi. Çalışmalarda, 1 milyon 520 bin kişinin suç kaydına bakıldığı kaydedilirken, arama kaydı olan 4 bin 161 kişi yakalanırken 196 silah ele geçirildiği söylendi.

17 bin polis Taksim’de

İstanbul Emniyeti’nin 31 Aralık gecesi aldığı tedbirler kapsamında ise 39 bin polis ve “Gece Kartalları” olarak adlandırılan bekçinin görev alacağı dile getirildi. Yılbaşı gecesi kalabalık alanlar 6 bin kamera ile an be an takip edilecek İstiklal Caddesi ve çevresinde toplamda 17 bin personel görev alacak. Gezi Parkı’na konumlanacak Mobil İzleme Aracı üzerinden Taksim Meydan ve İstiklal Caddesi çevresi anlık olarak izlenerek, sorunlara anında müdahale edilecek.

Tedbirler kapsamında sivil ekipler, olası suçları önlemek için “Simitçi” “Kestaneci” “Piyangocu” gibi seyyar satıcı kılığında da görev alacak. Geçtiğimiz yıl yılbaşı kutlamalarında ilk kez kullanılan “Kangal” ve “Akbaş” cinsi köpekler bu sene de Taksim ve çevresinde eğitmenleriyle birlikte görev alacak

Atlı polisler görev alacak

İstanbul Emniyeti bünyesinde; toplumsal olaylar, stat çevreleri ve turistik yerlerde kullanılması için planlanan “Atlı Birlikler” de yılbaşında görev alacak. Yaklaşık 900 kilo ağırlığındaki Alman ve Belçika menşeili atları süren polisler gerekli görülmesi halinde olaylara müdahale için yönlendirilecek.

Tonajlı araçlara yasak

Taksim ve çevresinde trafikle ilgili kısıtlamalar yapılırken, Sarıyer, Sişli, Beşiktaş, Beyoğlu, Fatih, Bakırköy ve Kadıköy’de 31 Aralık sabahı 08.00 ila 1 Ocak sabahına kadar “beton mikseri” “hafriyat kamyonu” gibi ağır tonajlı araçların trafiğe çıkışına izin verilmeyeceği belirtildi. İstiklal Caddesi ile bu caddeye bağlanan tüm yollar, Şişli, Beşiktaş ve Kadıköy ilçelerindeki bazı cadde ve sokakların da yılbaşı günü tedbir amaçlı kapatılacağı dile getirildi.