Metal işçileri grev kararını açıkladı!

Metal işçileri, patron sendikası MESS'le yapılan toplu sözleşme sürecinde yapılan dayatmaları kabul etmeyerek bugün itibariyle, grev kararı aldı.

Metal işçileri grev kararını açıkladı!

Metal iş kolunda ikinci büyük sendika olan Birleşik Metal-İş, patronların temsilcisi MESS’in 3 yıllık sözleşme ve yüzde 3,2 zam teklifinde ısrar etmesi nedeniyle grev kararı aldı.

Kararı açıklayan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, yaklaşık 12 bin işçiyi temsilen 30 ayrı işyerinde 2 şubat itibariyle greve başlayacaklarını açıkladı.

Türk Metal Sendikası da 2 Şubat’ta greve gideceğini açıklamıştı.

“GREV YASAĞINI TANIMAYACAĞIZ”

Serdaroğlu, AKP’nin greve getireceği olası yasağa karşı “OHAL’e güvenerek grevlerin yasaklanacağı rahatlığı içinde olan MESS’e ve kamuoyuna grev yasağını tanımayacağımızı çok daha önce açıkladık. Daha önce MESS’den ayrılan  işverenlerin kurduğu işveren sendikası EMİS ile yürütülen toplu pazarlıkta işverenlerin kapılmış olduğu rehavete kapılmaması konusunda MESS’i uyardık.” ifadelerini kullanırken, 130 bin işçiyi kapsayan grevin yasaklanma ihtimaline karşı diğer sendikalara ortak direniş önerisinde bulunduklarını, ancak resmi bir yanıt alamadıklarını belirtti.

Serdaroğlu sözlerini “İşçi sınıfının mücadele tarihinden aldığımız güçle ve işçi sınıfının mücadelesinin değiştirme ve dönüştürme yeteneğine olan inancımızla, Toplu pazarlık mevzuatının gereğini yerine getirerek 30 işyerinde 12 bin üyemizle almış olduğumuz grev kararını tüm metal işçileriyle beraber 2 Şubat tarihinde hayata geçireceğimizi, eğer bu grevimiz yasaklanırsa grev yasağını tanımayacağımızı sizlerin aracılığı ile bir kez daha kamuoyuna duyuruyoruz.

Kararımız enternasyonal sınıf hareketine, Türkiye işçi sınıfımıza, ve tüm metal işçilerine hayırlı olsun.” diyerek bitirdi.

 

http://gazetemanifesto.com/2018/01/04/sinif-tavri-yk-uyesi-kemal-parlak-metalde-sureci-iscilerin-fiili-mucadelesi-belirleyecek/

http://gazetemanifesto.com/2018/01/04/metal-iscileri-alanlara-cikiyor-bmis-baskani-serdaroglu-manifestoya-konustu/