Maden işçileri kararlı: Kıdeme dokunulduğu an genel greve!

Genel Maden İşçileri Sendikası, kıdem tazminatında herhangi bir değişiklik anında genel greve gidecekleri uyarısını tekrarladı.

Maden işçileri kararlı: Kıdeme dokunulduğu an genel greve!

AKP’nin işçilerin kıdem tazminatı hakkını fona devretme girişimine karşı Genel Maden İşçileri Sendikası “genel grev” uyarısını tekrarladı.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessesesi Gelik İşletmesi’nde çalışan madencileri ziyaret ederek kıdem tazminatı konusundaki gelişmeler hakkında bilgilendirdi.

Ziyarete; GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil ve diğer sendika yöneticileri ile şube başkanları da katıldı.

Burada işçilere seslenen GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, kıdem tazminatı konusunun tekrar gündem haline geldiğini hatırlatırken “Bugün konuşulanlar, söylenenler dışında somut olarak yazılı bir tasarı sunulmuş değil. Herkes bir şeyler konuşuyor, herkes bir şeyler söylüyor, şöyle olacak, böyle olacak deniliyor ama ortaya konmuş yazılı bir belge yok.” dedi.

Kıdem tazminatının işçilerin geleceği ve teminatı olduğunu belirten Yeşil,”Diyorlar ki kamuda uygulanacak özel sektörde uygulanmayacak. Böyle söyleyerek işçi sınıfını birbirine düşürmeye çalışıyorlar. Bizler bununla da mücadele ediyoruz, edeceğiz. Türkiye’de 17 milyon sigortalı çalışan var. Bunların 2 milyonu örgütlü 15 milyonu örgütsüz.” dedi.

“MADENCİLER EN ÖNDE OLMALI”

Pusula Gazetesi‘ndeki habere göre, TÜRK-İş’in genel grev kararını hatırlatan GMİS Başkanı, kıdem tazminatına dokunulduğu anda TÜRK-İŞ’e bağlı 34 sendika ile HAK-İŞ ve DİSK’le birlikte sahalarda olacaklarını dile getirirken “Bizler madencileriz. Bizler onurlu, gururlu ve her şeyin en iyisine layık olan madencileriz. Bizim en önde olmamız lazım. Arkamızdaki güç, gün geçtikçe büyüyecektir. Bazı siyasi partiler, sivil toplum örgütleri bizi ziyaret ederek bize olan desteklerini bildiriyorlar. Yarın olumsuz bir durumla karşılaştığımızda hep birlikte, bizler sokaklarda olacağız.” ifadelerini kullandı.