Suudi saldırganlığı altındaki Yemen'de 1 milyon koronavirüs vakası olmasından korkuluyor

Sağlık sistemi çöken ve Suudi saldırganlığı altında bulunan Yemen'de 1 milyona yakın kişiye virüs bulaşmış olabileceğine dikkati çeken BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, koronavirüs ölüm oranının ise yüzde 30'lara çıktığını söyledi.

Suudi saldırganlığı altındaki Yemen'de 1 milyon koronavirüs vakası olmasından korkuluyor

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM 75. Genel Kurulu görüşmeleri öncesi, İngiltere, Almanya, İsveç ve Kuveyt tarafından düzenlenen ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Çin, Fransa, Rusya ve Avrupa Birliği’nin (AB) de katıldığı dışişleri bakanları toplantısında konuştu.

Yemen’de resmi rakamlara göre 2 binden fazla koronavirüs vakası olduğuna ancak uzmanların tahminlerine göre sağlık sistemi çöken ülkede 1 milyona yakın kişiye virüs bulaşmış olabileceğine dikkati çeken Guterres, koronavirüs ölüm oranının ise yüzde 30’lara çıktığını söyledi.

BM’nin Yemen’e insani yardım programlarının ise fon sıkıntısı nedeniyle kapanmaya başladığını ve şimdiye kadar taahhüt edilen fonların sadece yüzde 30’unun toplandığını ifade eden Guterres, Yemen’deki kıtlık tehdidinin geri döndüğü uyarısı yaptı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab ise Yemen’e 5,8 milyon pound (7,5 milyon dolar) yeni yardım taahhüdünde bulundu.

Toplantı sonrası yapılan ortak açıklamada ise Yemen’deki askeri çatışmalara derhal son verilmesi ve kapsayıcı siyasi çözüm çağrısı yapıldı. Yemen hükümeti ile Husilere koşulsuz ve yapıcı bir şekilde BM’nin barış önerilerini müzakere etme çağrısı da yapılan açıklamada, Husilerin Marib kentine yönelik saldırısının ise son derece endişe verici olduğu ve barış sürecini tehlikeye attığı kaydedildi.