Türk Metal, MESS'le anlaştığını duyurdu

Metal işçileri 5 Şubat'ta başlayacak grev için gün sayarken MESS ile Türk-İş'e bağlı Türk Metal Sendikası arasında anlaşmaya varıldığı duyuruldu.

Türk Metal, MESS'le anlaştığını duyurdu

Türk Metal Sendikası Başkanı Pevrul Kavlak, dün gece metal patronlarının örgütü MESS ile Türk Metal Sendikası arasında devam eden görüşmelerin ardından bu sabah Twiter hesabından bir açıklama yaptı.

Kavlak açıklamasında “Türk Metalli metal işçisi dostlarım ilmek ilmek dokuduğumuz uzun bir mücadele dönemini daha zaferle sonuçlandırdık.” dedi.

“İlmek ilmek dokuduğumuz uzun bir mücadele dönemini daha zaferle sonuçlandırdık” diyen Kavlak, konuyla ilgili detaylı açıklamayı bugün saat 09.00’da yapacağını ifade etti.

BEKLENTİYE YAKLAŞMAYAN ORANLAR

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, yaptığı yazılı açıklamada, sözleşmeyle ilgili şu detayları paylaştı:

“1 Eylül 2019 itibarıyla 12 liranın altında olan saatlik ücretlere, 12 lirayı geçmeyecek şekilde 30 kuruş iyileştirme yapıldı. Bunun üzerine tüm saatlik ücretlere, sözleşmenin birinci 6 ayında yüzde 17 oranında zam alınmıştır. İkinci 6 ay için yüzde 6 oranında artış sağlanmıştır. Enflasyon yüzde 6’nın, yani bu oranın altına düşerse dahi, yüzde 6 alınacaktır. Bu oranı geçmesi halinde ise enflasyon farkı alınacaktır. Üçüncü ve dördüncü aylara enflasyon oranında zam alınmıştır. Tüm sosyal haklara birinci yıl yüzde 20 oranında, ikinci yıl için de enflasyon oranında artış sağlanmıştır. Bütün bu kazanımların ilk 6 aylık toplam değeri, ortalama yüzde 18,49, birinci yıl için toplam değeri ortalama yüzde 25,50 olmuştur. Bunlara ek olarak, üyelerimizin büyük önem verdiği tamamlayıcı sağlık sigortası uygulamasına bu sözleşme döneminde de aynen devam edilecektir.”

“Bu süreçte büyük emek sarf eden şube başkanlarımıza, şube yönetimlerimize, baştemsilci ve temsilcilerimize, ünite temsilcilerimize ve kurullarımıza şükranlarımı sunuyorum.” dien Kavlak “Özellikle müzakerelerin son aşamasında bize karşı duyarlı yaklaşım gösteren MESS yönetimine de teşekkür ediyorum. Bundan sonra üyelerimizden daha verimli, kaliteli, üretken, çalışma barışı içinde bir çalışma bekliyorum.” ifadelerini kullandı.