Erdoğan'dan 'Rabia' çıkışı

Selçuklu'nun da, Osmanlı'nın da içerideki bölünmeler nedeniyle yıkıldığını belirten Erdoğan, "Bugünkü devletimizin de aynı akıbete duçar olmasına izin vermeyeceğiz. Uzunca bir süredir tekrarladığımız Rabiamızın gerisindeki mana budur" ifadesini kullandı.

Erdoğan'dan 'Rabia' çıkışı

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Övünç Madalyası Tevcih Töreni’nde açıklamalarda bulundu. “Biz bu mücadelede en küçük gevşeklik gösterdiğimiz gün Sevr’den beter dayatmalarla karşımıza çıkacaklardır” diyen Erdoğan şunları kaydetti:

“Yurdu yaşatmak için kendi hayatlarından vazgeçen kahramanlarımız sayesinde alnımız ak, başımız dik şekilde geleceğe yürüyoruz. Aldığımız nefesi bile çok grenler ordularla, sinsi tuzaklarla üzerimize geldiler. Haçlı seferlerinden İstiklal Savaşımıza kadar mücadele ettik. Hala bazıları anlamamakta ısrar etse de milletimizin coğrafyamızdaki bin yıllık varlık yokluk mücadelesinin ta kendisidir.

Biz bu mücadelede en küçük gevşeklik gösterdiğimiz gün Sevr’den beter dayatmalarla karşımıza çıkacaklardır. Bugün karşımıza çıkamıyorlarsa, her alanda sahip olduğumuz güç sayesindedir. Belgesellerde aslanlar ve sırtlanların ilişkisini görmüşsünüzdür. Aslan güçlüyse sırtlanlar etraflarında dolaşır ama bir şey yapamaz. Kuyruğunu kıstırıp gider. Aslan zayıf düştüğü an tüm sırtlanlar tepesine çöker, lime lime ederler. Türkiye güçlü olmak mecburiyetindedir. Vazgeçmeksizin Türkiye olacağız. Tek millet diyerek 84 milyonun birliğini, beraberliğini ifade ediyoruz.”

Selçuklu’nun da, Osmanlı’nın da içerideki bölünmeler nedeniyle yıkıldığını belirten Erdoğan, “Bugünkü devletimizin de aynı akıbete duçar olmasına izin vermeyeceğiz. Uzunca bir süredir tekrarladığımız Rabiamızın gerisindeki mana budur” ifadesini kullandı. Erdoğan, İstiklal Marşı için ‘milli andımız’ nitelemesi yaptığı açıklamasına şöyle devam etti:

“İstiklal Marşı’nın her bir kelimesi, her bir satırı bize verdiğimiz mücadelenin tarihi önemini anlatan mesajlarla doludur. Aynı zamanda Milli Andımız olan İstiklal Marşımız niçin birlik olmamız, niçin devletimizi güçlendirmemiz gerektiğini anlatıyor. İstiklal Marşı’ndaki ruhu hep birlikte içselleştirmemiz büyük önem taşıyor. Terörden darbeye kadar her yolu denediler ama yine milletimize diz çöktüremediler. Gelecekte de bu kirli emellerine ulaşamayacaklar.”