Fatoş Güney: Yılmaz Güney'le ilgili tepkiler sınıfsaldır

Fatoş Güney, Yılmaz Güney'e yönelik saldırılar için "Bu tepkiler durup dururken verilen tepkiler değil. Ölüm yıldönümünü vesile ederek, Yılmaz Güney'i itibarsızlaştırmak bir fırsat olarak görüyorlar" dedi.

Fatoş Güney: Yılmaz Güney'le ilgili tepkiler sınıfsaldır

Devrimci sinema sanatçısı Yılmaz Güney’in ölümünün 37. yıl dönümünde gerici ve faşist çevrelerce hedef alınmasına ilişkin eşi Fatoş Güney’den bir açıklama geldi.

Yılmaz Güney’in dünya çapında, sinemasını dünyaya taşımış ve yerini bulmuş bir sanatçı olduğunu, söylenenleri üzüntüyle karşıladığını söyleyen Fatoş Güney “Ölüm yıldönümünü vesile ederek, Yılmaz Güney’i itibarsızlaştırmak bir fırsat olarak görüyorlar. Aslında bu tavır sınıfsaldır” dedi.

Independent Türkçe‘ye konuşan Fatoş Güney’in sözleri şöyle:

“Bu tepkiler durup dururken verilen tepkiler değil. Ölüm yıldönümünü vesile ederek, Yılmaz Güney’i itibarsızlaştırmak bir fırsat olarak görüyorlar. Aslında bu tavır sınıfsaldır.

Onun fikirlerinin, görüşlerinin ve mücadelesinin karşısında olan kişiler tarafından, onu kötü göstermek için gösterilen bir tutumdur ve bizce değersizdir.

Çünkü Yılmaz Güney, ülke insanının yüreğindedir, bilincindedir. Sanatını bütün dünyaya ispatlamıştır. Dünyanın en önemli sinema ödüllerini kazanmış, ulusal ve uluslararası camiada aldığı 33 ödülle bunu herkese göstermiştir.”