TÜİK'ten enflasyon verilerine ilişkin açıklama: Sehven yayımlandı

TÜİK'ten yapılan açıklamada, kurum içi bir çalışmanın "sehven" yayımlandığı, veritabanına aylık "yüzde 0.89" yerine "yüzde 1.44" artış yansıtıldığı; konu hakkında inceleme başlatıldığı belirtildi.

TÜİK'ten enflasyon verilerine ilişkin açıklama: Sehven yayımlandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mayıs ayı enflasyon verilerinde kurum içi bir çalışmanın sehven yayınlandığını, veri tabanına aylık yüzde 0,89 yerine yüzde 1,44 artış yansıtıldığını duyurdu.

Açıklamada, kurum içi bir çalışmanın “sehven” yayımlandığını, veritabanına aylık “yüzde 0.89” yerine “yüzde 1.44” artış yansıtıldığını; konu hakkında inceleme başlatıldığı belirtildi.

TÜİK açıklamasında, “Etki analizi sonucunda bulunan ve sehven veri tabanına aktarılan aylık yüzde 1,44 değeri ile haber bülteninde yer alan aylık yüzde 0,89 değeri arasındaki fark, sepette yer alan maddelerin fiyatlarında Haziran ayında hiçbir değişiklik olmaması durumunda takip eden aya aktarılacak katkı tahminini ifade etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Açıklamaya şöyle devam edildi:

“Yapılan incelemede, pandemi nedeniyle ülkemiz genelinde 2021 yılı mayıs ayında uygulanan tedbirlerin TÜFE üzerindeki etkilerini araştırmak ve literatürde Aktarım Etkisi (Carry Over Effect) olarak geçen, enflasyonun takip eden aya aktarımını ölçmek amacıyla kurum içi yapılan analiz çalışması sonuçlarının MEDAS veri tabanına sehven aktarıldığı belirlenmiştir.”

TÜİK, TÜFE hesaplamalarında ay genelinde oluşan ‘ortalama fiyatlar’ kullanılmakta iken, sehven veri tabanına atılan ve aktarım etkisini ölçmeyi amaçlayan çalışmada ise son gözlenen fiyatların yani günlük fiyat derlenen maddeler için son gün fiyatı, haftalık fiyat derlenen maddeler için son hafta fiyatı, iki dönem fiyat derlenen maddeler için ikinci dönem fiyatı kullanıldığını belirtti.

Açıklamada kısa sürede ayrıntılı ve bölge detayında verilerin yer aldığı MEDAS’a yüklenen veriler ile haber bülteninde yer alan veriler arasında tutarsızlık tespit edildiğini konuyla alakalı idari süreç başlatıldığı da belirtildi.