Türkiye işçi sınıfı mücadele ediyor: Geçen haftanın direniş güncesi (10-17 Aralık)

AKP'nin ekonomi politikaları sermayeyi rahatlatırken emekçilere insanca yaşam hakkını tanımıyor. Yurdun birçok yerinde haklarını alamayan emekçiler ise ödenmeyen maaşlar, işten atılmalar ve iyi çalışma koşulları için greve gidiyor, direnişe geçiyor.

Türkiye işçi sınıfı mücadele ediyor: Geçen haftanın direniş güncesi (10-17 Aralık)

AKP’nin ekonomi politikaları sermayeyi rahatlatırken emekçilere insanca yaşam hakkını tanımıyor. Yurdun birçok yerinde haklarını alamayan emekçiler ise ödenmeyen maaşlar, işten atılmalar ve iyi çalışma koşulları için greve gidiyor, direnişe geçiyor. Ancak haklarını arayan emekçilere sert polis müdahaleleri ve işten çıkarılma tehditleri her gün daha da artıyor. Buna rağmen emekçiler mücadelelerinden vazgeçmiyor.

Sizler için geçtiğimiz haftanın işçi direnişlerini derledik.

ÖZAK TEKSTİL

Urfa Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) bulunan Özak Tekstil’de başlayan direniş 20’nci günde. İşçilerin Öz İplik İŞ sendikasından ayrılarak Birleşik Tekstil Dokuma ve Deri İşçileri Sendikasına (BİRTEK-SEN) üye olmasının ardından baskıya maruz kalmaları ve en son bir kadın işçinin işten atılmasıyla birlikte iş yerinde grev kararı alındı. 20 gündür direnişe devam eden işçiler Çarşamba günü bir kez daha göz altına alındı. Direnişe diğer sendikalardan da destek geldi.

Grevdeki Özak Tekstil işçilerine jandarma müdahalesi

 

 

 

 

 

 

 

SPUTNİK

Ağustos ayında sendikalaştıkları için işten çıkarılan Sputnik işçilerinin direnişi devam ediyor. Toplu iş sözleşmesi sırasında anlaşamayınca Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile örgütlenen işçiler direnişlerine Ağustos ayında başlamıştı. Sputnik patronunun masaya oturmadığı süreç diğer sendikaların da desteğiyle 122. gününde devam ediyor.

 

 

 

 

 

 

ANTALYA HAVALİMANI

Antalya Havalimanı işçileri ödenmeyen maaşları için eylem kararı aldı. Tav Holding tarafından yapılan Antalya Havalimanı şantiyesinde taşeron Emsa Elektrik çalışanı işçiler hakları için direnişe geçtiler.

İSTEK VAKFI ÖĞRETMENLERİ HAKLARINI ARIYOR

İstanbul Sultangazi’de bulunan İSTEK Vakfı Kaşgarlı Mahmut Okuluları’nda çalışan öğretmenler insanca bir yaşam için bugün (15 Aralık 2023) okul önünde bir eylem gerçekleştirdi. Öğretmenlerin eylemine öğrenciler de destek verdi.

Her geçen gün maaşlarının enflasyon karşısında eridiğini belirten öğretmenler, Ocak ayında maaşlarına en az enflasyon oranında zam yapılmasını, kıdem yılına göre düzenlenmiş branş ve cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kalktığı, şeffaf bir maaş skalası oluşturulmasını talep etti.

METAL İŞÇİLERİ

Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu fabrikalarda işçiler eylemlere devam ediyor. MESS ile yapılan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin ardından Birleşik Metal-İş geçtiğimiz Cuma günü örgütlü olduğu fabrikalarda eylem kararı aldı. Sendika sosyal medyada yaptığı paylaşımda “MESS’in dayatmacı tavrına karşı metal işçileri tüm vardiyalarda eylemlerine devam ediyor.” cümlelerine yer verdi.

BURDA BEBEK

Sakarya 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) bulunan Burda Bebek’de 7 kadın işçi sendikalı oldukları için Kod 49 ile işten atıldı. İşçilerin başlattıkları direniş 24. gününde.

İZMİR ŞEHİR HASTANESİ

İzmir Şehir Hastanesi Şantiyesinde taşeron Alp Erdem Elektrik Şirketi’nde çalışan İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası (İYİ-SEN) üyesi işçiler aylardır verilmeyen ücretleri için 11 Aralık’ta iş bırakma eylemi başlatmıştı. İşçilerin başlattığı eylem kazanımla sonuçlandı.

Resim

ELİF İNŞAAT (SENEGAL)

Senegal’de Elif İnşaat bünyesinde çalışan İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası’na üye işçilerin başlattığı direniş kazanımla sonuçlandı. Ödenmeyen ücretleri için mücadele veren işçiler haklarını kazandı.