'İsrail ile ticaret kısıtlansın' önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

Saadet Partisi’nin İsrail'e ihracat kısıtlaması ve bugüne kadar yapılan ticaretin Gazze halkına yönelik olumsuz etkilerinin tespiti için verdiği Meclis araştırma önergesinin öne alınmasına ilişkin grup önerisi, TBMM Genel Kurulu'nda AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

'İsrail ile ticaret kısıtlansın' önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

Saadet Partisi, bugün TBMM Genel Kurulu’nda İsrail’e getirilen ihracat kısıtlamasının etkinliğinin ve bugüne kadar yapılan ticaretin Filistin-Gazze halkına yönelik olumsuz etkilerinin tespitine yönelik araştırma önergesinin öne alınarak bugün görüşülmesine ilişkin grup önerisi verdi.

ANKA’da yer alan habere göre, önergenin gerekçesini açıklayan Saadet-Gelecek Partisi Grup Başkanı, Muğla Milletvekili Selçuk Özdağ, 7 Ekim 2023’ten beri İsrail’in Gazze’ye yönelik devam eden saldırılarını anımsatarak “Hitler’e soykırımcı diyorlardı kendileri de hem katliamcı hem de soykırımcılar. 15 bine yakın çocuk ve kadın öldürüldü burada; 100 bine yakın bina tahrip edildi, enkazların altında ne kadar kişinin yattığı bilinmiyor” dedi.

CHP Grubu adına söz alan Ankara Milletvekili Tekin Bingöl şunları kaydetti:

“İSRAİL’LE YAPILAN ANLAŞMALAR, GÖZYAŞLARIYLA SİLİNMEZ”

“Oradaki o kirli savaşta sıkılan her kurşunda, atılan her bombada Türkiye’nin de katkısı var, o kurşunlara maalesef o kirli parayla Türkiye de katkı koymuştur. Şimdi, deniliyor ki: ‘Biz kısıtlama getirdik, Filistin halkına yardım yapıyoruz’. Allah aşkına, Filistin devletinin jeti mi var, jet yakıtı gönderiyorsunuz? Günlerdir bu kürsülerde bu kirli savaştan bahsediliyor, araştırma önergeleri veriliyor ama maalesef iktidar kulağını tıkıyor. Eğer masumsanız, eğer bütün bunlar kesinlikle yapılmıyorsa o zaman gelin, bu önergeden bir tanesine imza atalım, birlikte araştıralım. Masumiyet karineniz bu araştırma önergesine vereceğiniz olumlu oylarla ortaya çıkacaktır. Vermezseniz işte o zaman her milletvekilinin akıbeti, imza atmayan her milletvekilinin akıbeti berbat olacaktır. İsrail’le yapılan anlaşmalar, mitinglerde dökülen gözyaşlarıyla silinmez. Dik duracaksınız, Ecevit gibi davranacaksınız; Deniz olacaksınız. Filistin’le, Filistin halkıyla dayanışmanın ölçüsü budur.”

DEM Parti Grubu adına konuşan İstanbul Milletvekili Çiçek Otlu da İsrail’le ticaret yapan isimlere dikkat çekerek şunları dile getirdi:

“AKP, MISIR ÜZERİNDEN İSRAİL’LE TİCARİ İLİŞKİLERİNE DEVAM EDİYOR”

“Ticaret ilişkilerine baktığımızda kimleri görüyoruz? İlk başta AKP’ye yakın olan ve bir dönem bakanlık yapmış, vekillik yapmış kişilerin çocuklarını ortak olarak görüyoruz. Bunların bazılarını saymak isterim: Mesela, Manta Denizcilik; sürekli gemileriyle ticaret yapıyor. Ortağı kim? Erdoğan’ın oğlu Burak Erdoğan’dır ortağı. Peki, Oras Denizciliğin ortağı kim? Erkam Yıldırım kimdir? Binali Yıldırım’ın oğludur. Peki, Hatay’daki Ro-ro gemisinin sahibi kimdir? İbrahim Güler. Kendisine baktığınızda, Hatay’da AKP ilçe başkanlığı yapmış, 2019 yılında belediye başkan adayı olmuştur yani bütün ticari şirketlere baktığınızda, altını kaldırdığınızda sürekli AKP’lileri görürsünüz.

AKP iktidarı, kendisine yandaş olan, kendisiyle birlikte hareket edenleri zengin yapmaya yönelmiştir yani son yıllarda yapılan bütün ticari ilişkilerde görüyoruz. Zorlu elektrik üretiyor, İsrail’e elektrik veriyor. Filistin halkımızın elektrikleri kesik, Filistin halkı aç susuz yaşarken Zorlu zengin oluyor. Demek ki buralara bakacağız. Kabloyu kim üretiyor? Denizli Pamukkale kablo öğretiyor; bu da Büyük Birlik Partisi’ne aittir. AKP kesinlikle Filistin halkının dostu değil, İsrail devletinin dostudur ve bu nedenle de Filistin halkına uygulanan soykırıma ortaktır. Ticareti kısıtlamadığını görüyoruz. Bütün gemilerin radarlarını kapatmış durumda, Mısır üzerinden İsrail’le ticari ilişkilerine devam ediyor çünkü İsrail’le ilişkileri stratejiktir.”

Görüşmelerin ardından Saadet Partisi’nin grup önerisi, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.