TKH'den kayyuma karşı nöbete destek

Türkiye Komünist Hareketi (TKH) Genel Başkanı Aysel Tekerek ve parti heyeti, DEM Parti'nin başlattığı kayyuma karşı nöbete destek ziyaretinde bulundu. 

TKH'den kayyuma karşı nöbete destek

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Hakkari Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’ın tutuklanması ve yerine kayyım atanması gerçekleştirilen nöbet eylemleriyle bir çok kentte protesto ediliyor.  Türkiye Komünist Hareketi (TKH) Genel Başkanı Aysel Tekerek ve parti heyeti, DEM Parti’nin Şişhane Meydanı’nda başlattığı kayyuma karşı nöbete destek ziyaretinde bulundu.

Aysel Tekerek’in konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

“AKP iktidarı gelmiş geçmiş en büyük hırsız, gaspçı ve halk düşmanı bir parti olarak şu an ne yazık ki ülkemizi yönetiyor. Kamu bütçesini kendi şatafatları için kullandılar. Her zaman zengini, sermayeyi sevdiler. Halktan nefret ettiler. Bu da yetmedi, hırsızlığın bir ileri aşamasına geçtiler. Bunun adı da ‘kayyum’ oldu.

Şimdi Kürt halkına yalanlarını inandıramayan AKP, seçim sonuçlarını çalarak bir planı hayata geçirmeye çalışıyor.

Türkiye’nin her yerinden AKP’ye ve kayyuma karşı çıkan boyun eğmeme halini, onurlu direnişi selamlıyoruz.

Biliyoruz ki biz kalacağız, kayyumlar gidecek. Biz halkız, onlar ise azınlıktır.”

NE OLMUŞTU?

31 Mart’ta seçimlerinde yüzde 48.92 ile Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nden (DEM Parti) Belediye Eş Başkanlığı görevine seçilen Mehmet Sıddık Akış, 3 Haziran’da Van’da gözaltına alınmıştı.

Akış’ın gözaltına alınmasının ardından İçişleri Bakanlığı, yaptığı açıklama ile Hakkari Belediyesi’ne Başkan Vekili olarak Vali Ali Çelik’in atandığını duyurmuştu. Yaşanan gelişmelerin ardından Hakkari Valiliği il genelinde yürüyüş, toplantı, basın açıklaması, oturma eylemi gibi her türlü protestoları 10 gün süreyle yasaklamıştı.

İçişleri Bakanlığı, görevden almaya ilişkin Akış hakkında “terör örgütü üyeliği” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla açılmış bir davayı ve sürmekte olan bir soruşturmayı gerekçe göstermişti.

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, konuyla ilgili “Bu darbeci, kayyumcu ve yeminli Kürt düşmanı anlayışı ret ediyoruz. İrademizi asla kimseye yedirmeyiz” tepkisini göstermişti.

Yaşanan gelişmelerin ardından DEM Parti Merkez Yürütme Kurulu özel gündemle toplanmış, DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, partisinin Hakkari’de yaşanan gelişmelere ilişkin MYK kararlarını açıklamıştı.

DEM Parti, Akış’ın görevden alınıp yerine kayyum atanmasına karşı nöbet eylemlerine başlamıştı.