Uluslararası Adalet Divanı 'Refah' kararını açıkladı: İsrail saldırıları derhal durmalı

Uluslararası Adalet Divanı, İsrail saldırısı altındaki Gazze'deki insani durumun daha da kötüleştiğini ve yeni tedbir kararlarına ihtiyaç duyulduğunu bildirdi. Mahkeme, İsrail'e Refah saldırısını durdurma emri verdi.

Uluslararası Adalet Divanı 'Refah' kararını açıkladı: İsrail saldırıları derhal durmalı

Uluslararası Adalet Divanı, İsrail saldırısı altındaki Gazze’deki insani durumun daha da kötüleştiğini ve yeni tedbir kararlarına ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

Refah’ın durumunun ‘felaket’ boyutunda olduğunu söyleyen mahkeme, bölgede insani durumun daha da kötüleştiğini bildirdi.

Mahkeme, insani felaketin önlenmesi için İsrail’in yeterli önlemleri almadığını belirtirken, İsrail’in Refah’a operasyonu derhal durdurmasına karar verdi.

Kararı okuyan Uluslararası Adalet Divanı Başkanı Navaf Salam, “İsrail, Filistinlilerin kısmen dahi yok olmasına yol açabilecek yaşam koşullarına sebep veren askeri saldırılarını ve tüm eylemleri derhal durdurmalıdır” ifadelerini kullandı.

“İSRAİL YARDIMLARI ENGELLİYOR”

Refah sınır kapısının derhal açılmasına karar veren mahkeme, “İsrail yardımları engelliyor, bu kabul edilemez” açıklamasını yaptı.

Ayrıca Gazze Şeridi’ne BM ve yetkili tüm kuruluşların erişiminin sağlanması ve soykırım iddialarının yerinde incelenmesi için sorumlulara izin verilmesine karar verildi.

ULUSLARARASI ADALET DİVANI

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu ve BM Güvenlik Konseyi tarafından seçilen 15 yargıçtan oluşan ve merkezi Hollanda’nın Lahey kentinde olan Uluslararası Adalet Divanı, BM’nin başlıca yargı organı.

Mahkeme, BM üyesi ülkeler arasındaki sorunlarda yasal olarak bağlayıcı kararlar alabiliyor. Ancak mahkemenin bu kararların uygulanmasını sağlamaya yönelik mekanizmaları sınırlı.