Türk gemisine Libya'da el konuldu, mürettebat rehin alındı

Libya'da Türk bayraklı bir petrol tankerine el konulduğu, 11 mürettabatının da kaçırıldığı öğrenildi.

Türk gemisine Libya'da el konuldu, mürettebat rehin alındı

Libya’nın Zuwarah Limanı açıklarında Transpasifik Denizcilik’in sahibi olduğu Türk bayraklı M/T Hacı Telli isimli petrol tankerine el konulduğu, 11 mürettabatının da kaçırıldığı öğrenildi.

Transpasifik Denizcilik’in mülkiyetinde bulunan 81 metre boyunda, 14 metre genişliğinde ve 2 bin 818 DWT taşıma kapasitesine sahip Türk bayraklı M/T Hacı Telli isimli petrol tankerine Libya’nın Zuwarah Limanı’nın 2 mil açığında el konuldu ve mürettebat esir alındı.

Deniz Haber’den Yasin Arslan ve Tarkan Biricik‘in haberine göre, M/T Hacı Telli 11 Şubat tarihinde Tuzla’dan Malta’ya doğru yola çıktı. Gemi Akdeniz’de seyrederken geminin 1. kaptanı Nejat Üler’e geminin sahibi olan şirket Transpasifik Denizcilik tarafından geminin kiralandığı ve rotasının Libya’nın Zuwarah Limanı olduğu bilgisi verildi.

İddiaya göre, M/T Hacı Telli isimli gemiyi Transpasifik Denizcilik’ten, Pasifik Denizcilik aracılığı ile kiralayan Efe isimli kişi ve Libyalı ortalığı Zuwarah Limanı’ndan daha önceden aldıkları petrolün 433 bin dolarlık ödemesini gerçekleştirmedi. Bu nedenle gemiye el koyduklarını mürettebata söyleyen Libyalı silahlı grup eğer para ödenmez ise mürettebatı serbest bırakmayacaklarını ve gemiyi parçalayıp satacaklarını söylediler.

Gemiyi kiralayan Libyalı işadamının 433 bin dolarlık borcun 280 bin dolarını ödediği ancak mürettebatı rehin alan kişilerin borcun tamamının ödenmediği taktirde mürettebatı serbest bırakmayacaklarını söylediği de öğrenilen bilgiler arasında.

Ayrında geminin sahibi olan Transpasifik Denizcilik’in avukatlarının da bölgeye ulaştığı ve mürettebatın kurtarılması için girişimlerde bulunduğu öğrenildi.

M/T Hacı Telli’nin esir alınan mürettebatı

1. Kaptan Nejat Üler

2. Kaptan İsmail Eskiçırak (Çiftlik evinde rehin)

3. Kaptan Umut Can Altıntaş
Başmühendis Ali Ömer Hacıoğlu

2. Mühendis Volkan Özdemir (Çiftlik evinde rehin)
Usta Gemici Bekir Şengel

Usta Gemici Ali Özcan (Çiftlik evinde rehin)
Gemici Ünsal Kaya (Çiftlik evinde rehin)

Yağcı Ufuk Kuru
Yağcı Veli Köroğlu

Aşçı Selçuk