AKP 'seçimlerin düzen içinde yapılabilmesi' için YSK üyelerinin seçimini 2020'ye erteliyor

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, YSK üyelerinin görev süresinin uzatılması için teklif verdi. Teklife gerekçe olarak ise 'seçimlerin düzen içinde yapılabilmesi'ni gösterdi.

AKP 'seçimlerin düzen içinde yapılabilmesi' için YSK üyelerinin seçimini 2020'ye erteliyor

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, YSK üyelerinin görev süresinin uzatılması için teklif verdi. Teklife gerekçe olarak ise ‘seçimlerin düzen içinde yapılabilmesi’ni gösterdi.

AKP Grup Başkanvekili Muş, Meclis Başkanlığı’na sunduğu 10 maddelik yasa teklifi ile YSK’da 2019’daki üye seçimi 2020’de, 2022’deki üye seçimi ise 2023’te yapılacak.

Teklif kabul edilirse, 23 Ocak 2019’da görev süresi dolacak olan 6 YSK üyesi için yapılacak seçim 1 yıl ertelenerek 2020 yılında yapılacak.

YSK üyelerinin görev süresi 1 yıl uzatılmasını öngören teklifin gerekçesi şöyle:

“Yüksek Seçim Kurulunun bazı üyelerinin görev süresi 2019 yılı Ocak ayında sona erecek olup, bu üyeler bakımından Ocak ayı içinde yenileme gerekmektedir. 31 Mart 2019 tarihinde mahalli idareler seçiminin başlangıç tarihi, 1 Ocak 2019 olduğundan seçim takvimi başladıktan sonra üyelerinin yarısından fazlasının değişmesi söz konusu olacaktır. Bu durum Anayasanın 79 uncu vurgulanan seçimlerin düzen içinde yönetimi açısından sorun oluşturabilecektir. YSK üyeleri görev yaptıkları süreçte seçim hukuk alanında uzmanlaşmaktadır. Mevcut üyelerin bilgi ve tecrübelerinden yararlanılmasında fayda mülahaza edilmektedir. gazetmanifesto.com

Yapılan düzenlemeyle 2019 yılında yapılacak üye seçiminin 2020 yılında, 2022 yılında yapılacak üye seçiminin ise 2023 yılında yapılması öngörülerek mevcut üyelerin görev süreleri bir yıl uzatılmaktadır. Başkan ve başkanvekilleri de getirilen düzenleme kapsamında yer almaktadır.”