TKH'den çağrı: 1 Mayıs'ta gücümüzü gösterelim!

Türkiye Komünist Hareketi bu yılki 1 Mayıs'la ilgili çağrı açıklamasını yaptı: Paranın saltanatına, yobazın karanlığına ve yabancının roketine karşı 1 Mayıs’ta alanlardayız!

TKH'den çağrı: 1 Mayıs'ta gücümüzü gösterelim!

Türkiye Komünist Hareketi (TKH), 1 Mayıs için yaptığı çağrı açıklamasında, İstanbul Maltepe, Ankara, İzmir, Eskişehir, Antalya, Samsun, Mersin ve Gaziantep’te yapılacak büyük 1 Mayıs mitinglerine katılacağını duyurdu.

TKH’den yapılan açıklamada, bu yılki 1 Mayıs’ın emperyalist saldırganlığın Ortadoğu’da yükseldiği bir döneme denk geldiğine dikkat çekilerek, 1 Mayıs 2018’de Türkiye işçi sınıfının yurtseverlik bayrağını yükseltmesi ve anti-emperyalist mücadeleyi 1 Mayıs alanlarına yansıtması gerektiği belirtildi.

İçeride de bir yandan kendini “yerli ve milli” olarak göstermeye çalışan AKP iktidarının diğer yandan büyük özelleştirme saldırısına başladığı hatırlatılan açıklamada “1 Mayıs 2018’de Türkiye işçi sınıfının ortaya koyacağı irade bu maskenin daha hızlı düşmesini sağlamak açısından önem taşımaktadır” denildi.

TKH’nin 1 Mayıs’a “Paranın saltanatını, yobazın karanlığını, yabancının roketini yenecek işçi sınıfına selam” ana sloganıyla katılacağı belirtilen açıklamada “Emekçileri, gençleri ve kadınları yurtseverlik ve ilericilik bayrağını yükseltmek üzere Parti saflarına çağırıyoruz!” daveti yapıldı.

TKH açıklaması şöyle:

“Paranın saltanatına, yobazın karanlığına ve yabancının roketine karşı 1 Mayıs’ta alanlardayız!

İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs yaklaşıyor. 2018 yılında 1 Mayıs’a emperyalizmin bölgedeki büyük saldırganlığının gölgesi, ülkemizdeki gerici AKP iktidarının emekçilere dönük saldırgan politikaları ve bunların bir sonucu olan şeker fabrikalarının özelleştirilmesi gerçeği altında gitmekteyiz.

Başta ABD olmak üzere emperyalist ülkelerin Ortadoğu’ya dönük saldırgan ve işgalci politikalarının zirve yaptığı bir dönemden geçtiğimiz açıktır. Bunun somut karşılığı ise geçtiğimiz günlerde önce İsrail tarafından, devamında ise ABD, İngiltere, Fransa koalisyonu tarafından Suriye’nin bombalanması olmuştur.

Yüz yıllardır devam eden sömürgecilik ve devamında emperyalist yayılmacılığın 2000’li yıllardaki yönelimlerinin geçmişteki örneklerden hiçbir farkı olmadığı açık olsa gerek. Bundan yüz yıl önce Anadolu ve Ortadoğu coğrafyasında işgal politikalarına imza atan emperyalist ülkeler bugün yine çıkarları için gerektiğinde yalanlara başvurmaktan, işgal politikalarını hayata geçirmekten ve emekçilerin tepesine bomba yağdırmaktan geri durmayacağını gösterdi.

İşte tam da bu noktada 1 Mayıs 2018’de Türkiye işçi sınıfı yurtseverlik bayrağını yükseltmeli, anti-emperyalist mücadele 1 Mayıs alanlarına yansımalıdır.

Bu durum, Türkiye’de emekçilerin bir numaralı düşmanı olan patronlar ve AKP iktidarının işbirlikçilik maskesinin düşürülmesi için de olmazsa olmazdır. Milliyetçi hamaset ile “yerli ve milli” söylemi üzerinden işçileri kandırmaya çalışarak, NATO’nun direktifleri ve emperyalizmin çıkarları doğrultusunda ülkemizi emperyalizmin kirli politikalarına yedekleyen güçler başta gerici AKP iktidarı ve Türkiye sermaye sınıfıdır.

Ne büyük tesadüftür ki, AKP iktidarının bu söylemleri yükseltmesinin hemen arkasından halkın malı olan şeker fabrikalarının satılması gündeme gelmiş, sonrasında da kömür madenlerinin özelleştirileceği söylenmeye başlamıştır. Tüm emekçiler açık bir şekilde görmelidir: Kendini “yerli ve milli” olarak gösteren AKP iktidarının gerçek yüzü budur!

1 Mayıs 2018’de Türkiye işçi sınıfının ortaya koyacağı irade bu maskenin daha hızlı düşmesini sağlamak açısından önem taşımaktadır.

Gerici AKP iktidarı, 1923’te kurulan Cumhuriyeti yıktı, gerici bir rejim kurdu. Şimdi diktatörlük ve hukuksuzluk anlamına gelen başkanlık sistemine geçmek istiyor. Bunun içinse OHAL’den istifade etmeye çalışmaktadır. Bu 1 Mayıs’ta ülkemizi satanlara ve diktatörlük heveslilerine karşı sömürü düzeninden kurtulmak için ayağa kalkanlar paranın saltanatını yenmek için önemli bir adım atacaktır.

Sarı ve yandaş sendikalar aracılığı ile Türkiye’de emekçiler AKP iktidarının gerici ve işbirlikçi politikalarına yedeklenmeye çalışılıyor. Bu noktada Türk-İş tarafından 1 Mayıs kutlamasının Hatay’da yapılması ve Hak-İş’in emperyalistlerin Suriye’ye dönük saldırısına alkış tutması örnek olarak görülmelidir. Bu örnekler karşıya alınmalı, yandaş sendikaların tutumları gözler önüne serilmelidir.

1 Mayıs 2018 hangi sendikaya üye olursa olsun işçilerin bu gerici, işbirlikçi ve sömürü düzeninin devamlılığından yana olan politikalara “dur” demesinin adı olmalıdır.

Partimiz Türkiye Komünist Hareketi, 1 Mayıs 2018 öncesinde Türkiye işçi sınıfının tüm bu politikalara karşı kararlı bir duruşla yurtseverlik ve ilericilik bayrağını yükseltmesi ve 1 Mayıs alanlarında bu iradenin ortaya çıkması için çalışmalarına hız vermiştir.

Bu çerçevede Parti, “Paranın saltanatını, yobazın karanlığını, yabancının roketini yenecek işçi sınıfına selam” ana sloganı altında İstanbul Maltepe, Ankara, İzmir, Eskişehir, Antalya, Samsun, Mersin ve Gaziantep’te yapılacak 1 Mayıs gösterilerine katılım gösterecektir.

Emekçileri, gençleri ve kadınları yurtseverlik ve ilericilik bayrağını yükseltmek üzere Parti saflarına çağırıyoruz!

Tüm emekçilere bu çağrımız bellidir:

Bu düzen sömürü düzenidir!

Bu düzen yobazların düzenidir!

Bu düzen emperyalistlerin düzenidir!

Bu düzende emekçilere yer yok!

Bu düzende laiklik yok!

Bu düzende bağımsızlık yok!

Korkmayalım, alışmayalım, sessiz kalmayalım, boyun eğmeyelim!

Yobazın karanlığını, yabancının roketini ve paranın saltanatını yenecek tek şey emekçilerin örgütlü mücadelesidir.

1 Mayıs’ta gücümüzü gösterelim!

TÜRKİYE KOMÜNİST HAREKETİ

GENEL MERKEZ

18 Nisan 2018