BMİS de imzaladı
Metalde toplu iş sözleşmesinde DİSK'e bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası (BMİS) ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında anlaşma sağlandı.
![BMİS de imzaladı](https://yurtsever.org.tr/wp-content/uploads/2019/09/metaliscisi-730x410.jpg)
Yaklaşık 130 bin işçiyi ilgilendiren metalde toplu iş sözleşmesi Türk Metal ve Öz Çelik-İş’in ardından DİSK’e bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası’nın da (BMİS) imza atmasıyla tamamlanmış oldu.
Buna göre ücretlere ilk 6 ay için sosyal yardımlarla birlikte ortalama yüzde 17 artış gerçekleşecek. İlk altı ay için saat ücreti 12 TL’nin altında olan çalışanlara, saat ücreti 12 TL’yi geçmeyecek şekilde 30 kuruş “iyileştirme” yapılacak.
1 Eylül 2019’da başlayan görüşme süreci sonunda Türk Metal ve Özçelik-İş sendikaları MESS ile 29 Ocak 2020 tarihinde toplu sözleşme imzalamıştı.