Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Bilim ve Sanat Vakfı’na kayyım atandı

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun kurucuları arasında bulunduğu İstanbul'daki Bilim ve Sanat Vakfı'na (BİSAV) kayyım atandı.

Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Bilim ve Sanat Vakfı’na kayyım atandı

Kurucuları arasında AKP’den istifa ederek Gelecek Partisi’nin Genel Başkanı olan Ahmet Davutoğlu’nun da olduğu Bilim ve Sanat Vakfı’na kayyım atandı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden 3 kişilik geçici kayyum heyetinin bugün vakfa giderek kendilerinin vakfa kayyum atandığını bildirdiği belirtildi.

Karar sonrası Davutoğlu’nun bir açıklaması yapması beklenirken vakıftan yapılan açıklamada ise şöyle denildi:

“Daha önce 19.12.2019 tarihinde YÖK Genel Kurulu kararıyla İstanbul Şehir Üniversitesi yönetimi hami üniversite olan Marmara Üniversitesi’ne devredilmişti.

Bu haksız uygulamanın devamı mahiyetinde, kırk yıldır ülkemizin eğitim ve kültür hayatına hizmet etmekte olan vakfımıza böyle bir muamelenin reva görülmesi hiçbir şekilde hakka ve adalete uygun değildir.

Bu keyfi tutum yüzlerce yıllık vakıf geleneğimizde büyük bir tahribata yol açabilecek vahim bir adım; sadece Bilim ve Sanat Vakfı’nı değil ülkemizdeki bütün vakıfları ilgilendiren tehlikeli bir girişimdir.

Vakıf kurumunu ve ruhunu oluşturan ve yaşatan, her yaş ve kuşaktan gönüllüler ve vakıf-insanlardır. Bilim ve Sanat Vakfı her hal ve şartta yaşamaya devam edecektir!..”

VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ: KAYYIM ATAMASI DEĞİL

Vakıflar Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada ise Bilim ve Sanat Vakfı’na yapılan atamanın, kayyım ataması olmadığı öne sürüldü.

Vakfın yönetiminin bir hukukçu, bir gayrimenkul uzmanı ve bir de finans uzmanı olan 3 kişilik komisyon tarafından ifa edileceği belirtilen açıklamada “Bu eylem, Bilim ve Sanat Vakfı’nın tüzel kişiliğinin korunması, maddi varlıklarını ve kuruluş amaçlarına sahip çıkılması eylemidir.” ifadeleri kullanıldı.