Datça'daki yangında 2. gün: Yollar kapatıldı, evler tahliye edildi, müdahale sürüyor

Datça'daki orman yangınına müdahale sürüyor. Çalışmalar havadan ve karadan devam ediyor.

Datça'daki yangında 2. gün: Yollar kapatıldı, evler tahliye edildi, müdahale sürüyor

Muğla’nın Datça ilçesinde çıkan ve 600 hektar alanda etkili olan orman yangını, 2’nci gününde, 3 ayrı noktada ilerliyor. Alevlere 17 helikopter ile 10 uçakla havadan, 179 arazöz, 21 ilk müdahale aracı, 29 iş makinesi ve 1466 personelle karadan müdahale ediliyor.

Gece yangın söndürme kabiliyetine sahip helikopterler de Datça’da görev yapmaya başladı. Orman işçileri arazözler, TOMA’lar ve iş makineleriyle yangına müdahale ediyor.

Jandarma ekipleri yangın bölgesine sivillerin girişlerine izin vermiyor. Tedbir amacıyla Datça – Palamutbükü kara yolu trafiğe kapatıldı. Mesudiye mahallesinin Döşeme, Mezgit, Ovabükü ile Hayıtbükü mevkiilerinde 450 hanede yaşayan 2 bin 500 yurttaş ile 38 büyükbaş ve 45 küçükbaş hayvanın tahliyesi gerçekleştirildi.

Yangın söndürme çalışmalarındaki son duruma ilişkin açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, ilçede oluşturulan Muğla Afet Koordinasyon Merkezi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, Datça yangınında, Marmaris yangını ile mukayese edildiğinde nereden estiği belli olmayan bir rüzgarın söz konusu olduğunu söyledi.

Bölgenin hava durumuna değinen Kirişci, “Rüzgar lokasyon olarak sürekli farklılık arz ediyor, bizi rahatsız eden de odur. Bazı bölgeler var ki o bölgelerde rüzgarın hızı çok düşük ama bazı bölgeler var çok yüksek. Yine bundan yaklaşık 45-50 dakika önce aralarında neredeyse 1,5-2 kilometre mesafesi olan iki ayrı noktaya, atma dediğimiz hadiseyle birlikte bir anda parlama meydana geldi. O parlamanın arka planında bu rüzgarın etkisinin olduğunu, bizim kendi teknik ekibimiz de açıkça ifade ettiler. Dolayısıyla işimizi biraz zorlaştıran, şiddeti ve yönü kestirilemeyen, meteorolojinin verilerine ve paylaşımlarına göre de sahada farklılık arz eden böyle bir rüzgar etkisi var. Şu anda rutubetle ilgili bir problemimiz yok. Bize göre de rüzgar gerçekten belki gecenin ilerleyen saatlerinde gücünü kaybedecek. Ama önemli olan karadan vereceğimiz mücadele. Bu mücadele de başarılı bir şekilde yürütülüyor” ifadelerini kullandı.