30 Nisan 1945: SSCB Berlin’i ele geçirdi, Adolf Hitler intihar etti

Hitler'in korkudan intihar etmesinin üzerinden tam 75 yıl geçti.

30 Nisan 1945: SSCB Berlin’i ele geçirdi, Adolf Hitler intihar etti

2. Dünya Savaşı’nın devam ettiği 1940’lı yıllar Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin faşist Nazi Almanyası’na karşı kimi zaman kendi topraklarında savunmada kimi zaman ise Nazi hakimiyetindeki topraklara karşı taarruzda olduğu yıllar olarak tarih sayfalarında yerini aldı.

Adolf Hitler’in yönettiği Nazi Almanyası’nın, emperyalist devletler ile birlikte sosyalizme, SSCB’ye başka bir ifade ile milyonlarca emekçi insana karşı gerçekleştirdiği saldırılar, Kızıl Ordu ve Sovyetler Birliği yurttaşlarının partizanca mücadelesi ile SSCB’nin kesin zaferi ile sonuçlandı.

SSCB, Nazilerin ve sosyalizme karşı mücadelede kenetlenmiş müttefik devletlerin başlattığı, 1942 yılının Ağustos ayında başlayıp 1943 Şubat’ta sona eren Stalingrad Muharebesi’nden güçlenerek çıktı, emperyalizmin bu tarihi yenilgisi dünyada sosyalizmin prestijini de arttırdı.

Nazilere karşı anayurt savaşınında muzaffer olan Sovyetler Birliği yönünü, Nazi işgali altında olan Doğu Avrupa’ya daha sonra ise 1945 Nisan’ında Almanya’nın Berlin şehrine doğru çevirdi. Sovyet halklarının faşizme karşı sosyalizm ve yurtseverlik mücadelesinin yükseltildiğine tanıklık eden bu dönemde büyük kayıplar vererek teslim olan Nazi Almanyası’nda Kızıl Ordu Berlin’i kuşattı.

Gelinen son noktada Sovyetler Birliği önderi Stalin’i yok etme hülyası kurarken bir sığınakta intihar haberleri duyulan faşist diktatör Adolf Hitler, eşi Eva Hitler ile birlikte 30 Nisan 1945’te yaşamına son verdi.

Hitler’in korkudan intihar etmesinin üzerinden tam 75 yıl geçti.